kapat ikonu

Ghamsari'den petrolle ilgili ılımlı açıklama

Petrolün akıbetiyle ilgili açıklama İran Ulusal Petrol Uluslararası İlişkiler Genel Direktörü Mohsen Ghamsari'den geldi. Ghamsari, "Fiyat savaşı gibi bir şey başlatmak istemiyoruz. Yaklaşımımızda daha ılımlı olabiliriz" şeklinde konuşarak orta yollu bir

İran Ulusal Petrol Şirketi Uluslararası ilişkiler genel Direktörü Mohsen Qamsari petrolle ilgili orta yollu bir açıklamada bulundu. Ghamsari, "Fiyat savaşı gibi bir şey başlatmak istemiyoruz. Yaklaşımımızda daha ılımlı olabiliriz" şeklinde konuştu. Petrol üreticileri ve enerji şirketleri mali bakımdan sıkıntıda olduğu için İran tarafından gelen olumsuz bir açıklama ve yaptırım petrol üreticileri açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktı.

Reuters’le telefonla görüşme gerçekleştiren İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) uluslararası ilişkiler genel Direktörü Mohsen Ghamsari, "Fiyat savaşı gibi bir şey başlatmak istemiyoruz" dedi. Qamsari, "Yaklaşımımızda daha makul olup, üretimi kademeli olarak artırabiliriz. Şunu söylemem gerekir ki fiyatların olduğu seviyelere bakarsanız daha fazla düşürecek yer yok" dedi. Bu açıklamayla beraber petrol piyasasında rahat bir nefes alınmış oldu. Suudi Arabistan gibi petrol konusunda saldırgan bir mücadeleye girişmiş olan ülkeler de bu açıklamayı makul buldu.

Suudi Arabistan da dün yaptığı açıklamalarda İran ile yaşanan anlaşmazlığın Suriye'deki iç savaşın sonlandırılmasına dair görüşmeleri etkilemeyeceği yönünde sözler sarf etti. İran’ın petrol hususunda en üst düzeydeki yetkili ismi Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, geçen hafta yaptığı açıklamada,’ İran'ın piyasanın dengesini bozmayacak fakat pazar payını yeniden kazanacağından emin olmak istiyorum’dedi.

İranlı üst mevkide bir yetkili, ülkesinin rakip petrol üreticileriyle fiyat savaşına girmek istemediğini ve yaptırımların kaldırılmasının ardından petrol üretimindeki artışın aşamalı bir biçimde gerçekleştirileceğini belirtti.

Açıklama, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelerinden İran'ın yaptırımlarının ortadan kaldırılmasının sonrasında bir an önce azami miktarda petrol ihraç etme siyasetinde mühim bir değişiklik olabileceğini işaret etti.

Nükleer programı nedeniyle enerji sektörüne uygulanan yaptırımlarının kaldırılmasını ümit eden İran, yaptırımların kaldırılmasının ardından Tahran'ın petrol üretimini artırmasına olanak tanımaları için OPEC üyesi ülkelere daha önce defalarca ikazlarda bulunmuş ve petrol ihracatını bir an önce artıracağını dile getirmişti.

OPEC ve OPEC haricindeki üretici ülkelerin dünya genelinde devam etmekte olan petrol arz fazlasına karşın birbirleriyle rekabet içine girerken, ham petrol fiyatları bu nedenle 2014'ten beri üçte iki oranında azalma gösterdi.

Enerji şirketleri ve petrol üreticisi ülkeleri mali açıdan sıkıntıya girdi. Böyle bir ortamda İran'ın petrol ihracat artışını sınırlaması, ülkenin politikalarında önemli bir değişiklik anlamına gelecek.

İran'ın petrol sevkiyatındaki artışı hafifletecek ne gibi hazırlıklar içine gireceğiyle ilgili olarak herhangi bir detay vermeyen Ghamsari, müşteri çekmek için daha fazla indirim yapılamayacağını da önemle belirtti.

İran an itibariyle Hindistan'daki müşterilerine 90 gün vade, ücretsiz sevkiyat ve ham petrol fiyatlarında kısmi indirim uygulamasını başlattı. İran’ın petrol sektörü konusundaki bu ihtiyatlı açıklamaları, Şii dini lideri idam eden Suudi Arabistan ile ilişkilerin bozulmasının bir hafta sonrasına denk geliyor.

İhracatın kademeli olarak artırılmasının yanında Ghamsari, İran'ın ham petrolünü rafine etme kapasitesine yatırım yapmayı öngördüklerini dile getirdi fakat süreçle ilgili herhangi bir detay vermekten yine kaçındı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol