kapat ikonu

Geri ödeme listesine 62 ilaç daha dâhil edildi

Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu kararıyla 62 ilaç, bedeli ödenecek ilaçlar listesine dâhil edildi.

  • Sektörel
  • 14 Kasım 2018 13:05
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2018 13:09
Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu kararıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 62 ilacı bedeli ödenecek ilaçlar listesine dâhil ettiği açıklandı.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu kararıyla KOAH, kalp, parkinson, HIV, alzaymır ve ülser tedavisinde kullanılan ilaçların da aralarında bulunduğu 62 ilacı, bedeli ödenecek ilaçlar listesine dâhil ettiği bildirildi. 4 ilacın daha önce listede eş değerinin olmadığı kaydedilirken, bu 4 ilaç için de alternatifler ve erişim kolaylığı doğdu. Öte yandan 62 ilacın eş değer oranlarının ilaç listesine girmesiyle birlikte 6 milyon Türk lirası tasarruf elde edilecek. Son olarak eklenen bu ilaçlarla birlikte bedeli ödenen yurt içi ilaç sayısının 8 bin 467’ye ulaştığı aktarıldı.
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da görüşlerine yer verildi. Selçuk, Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonunda alınan kararlara göre 62 ilacın, bedeli ödenecek ilaçlar listesine dâhil edildiğini duyurdu.
 
GERİ ÖDEME LİSTESİNE EKLENEN İLAÇLAR
 
Eş değer olan bu ilaçlar sayesinde, sigortalıların tedavilerinde alternatifler ve erişim kolaylığı sağlandığını öne süren Bakan Selçuk, geri ödeme listesine eklenen ilaçların, kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, vitamin destek grupları, HIV, KOAH, alzaymır, parkinson, solunum yolu hastalıkları ve ülser tedavisinde kullanılan ilaçlardan oluştuğunu ifade etti.
 
YENİ LİSTEYLE ALTERNATİF VE ERİŞİM KOLAYLIĞI DOĞDU
 
Bakan Selçuk, eklenen ilaçların 58'inin daha önce eş değerlerinin bulunduğunu, 4 ilacın ise daha önce eş değerinin olmadığını kaydederek, yeni listeyle bu 4 ilacın kullanıldığı tedaviler için de alternatifler ve erişim kolaylıkları doğduğu bilgisini paylaştı.
 
YILLIK 6 MİLYON TÜRK LİRASI TASARRUF
 
Geri ödeme listesine alınan ilaçlardan 58'inin yerli üretim, 4'ünün ise yabancı üretim olduğundan bahseden Zehra Zümrüt Selçuk, 62 ilacın, özellikle eş değer olanların ilaç listesine girmesiyle, ilaç tercihinde zenginleşme ve erişim kolaylığının yanında yaklaşık 6 milyon Türk liralık yıllık tasarrufun ön görüldüğünü bildirdi. Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumunda bu eklemeyle beraber bedeli ödenen yurt içi ilaç sayısının 8 bin 467'ye ulaştığı bilgisini paylaşarak, Bakanlık olarak, geri ödeme listesine alınan ilaçların hastalara şifa olmasını temenni ederek bir ömür sağlıklı yaşam diledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol