kapat ikonu

General Electric 52 Milyon Euro Para Cezasına Çarptırıldı

Avrupa Birliği tarafından yapılan denetimler sonrasında General Electric'i hatalı bilgilendirmeden dolayı 52 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Şirket satın alma süreci devam ederken Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen denetimler sonrasında General Electric'in hatalı bilgilendirme yaptığı tespit edildi. Bunun üzerine yapılan denetimlerde ortaya çıkan bilgilendirmelerin gerçek dışı olduğunun tespit edilmesi ceza sürecinin başlamasına neden oldu. Yanlış bilgi paylaşımı nedeniyle General Electric firmasına 52 milyon euroluk para cezasının verilmesine karar verildi.
 
Avrupa Komisyonu hatalı bilgi paylaşımı süreci hakkında inceleme başlatmıştı. Bir ABD şirketi olan Geeneral Electric'e gerekli para cezalarının verilmesi için bir açıklama gerçekleştirdi. Bu açıklamanın ardından detaylar paylaşıldı. 2017 yılında Wind firması ile yapılan satın alma işlemleri sırasında rüzgar türbini projeleri içerisinde hatalı bilgi paylaşımının yapıldığı öğrenilmişti.
 
Avrupa Birliği Komisyonu Denetleme Yetkisini Aldı
 
Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerin birleşmeleri ya da satın alma işlemleri Avrupa Birliği Komisyonu tarafından uzun zamandır denetleniyor. Yapılan bu soruşturma ve denetlemelerin sonrasında hukuka aykırı bir durumun olup olmadığı ortaya çıkıyor. Hukuka aykırı bir durumun olması halinde gerekli cezai işlemler başlatılıyor. Dünyaca ünlü şirketin birleşme ve satın alma işlemleri sırasında yanlış bilgi paylaşımı yaptığı için 52 milyon euro para cezası aldığı öğrenildi. Konu hakkında şirket herhangi bir açıklama yapmadı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol