kapat ikonu

Gençlik projelerine 51,1 milyon Türk liralık destek

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, gençlik projelerine 51,1 milyon Türk liralık destek verildiğini söyledi.

  • Gündem
  • 14 Kasım 2018 13:36
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2018 13:47
Gençlik ve Spor Bakanlığının gençlik projelerine desteği devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, bu sene içinde gençlik projelerine 51,1 milyon Türk lirasına ulaşan destek verildiğini açıkladı. Öte yandan bu yıl içerisinde bin 445 projeye destek verilirken, bu destek rakamının bugüne kadar bir yıl içerisinde en yüksek destek rakamı olduğu vurgulandı.
 
444 PROJEYE 34,6 MİLYON TÜRK LİRASI DESTEK VERİLDİ
 
Bu yıl içinde gençlik projelerine verdikleri destek tutarının 51,1 milyon Türk lirasına ulaştığını ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ‘’Gençlik Projeleri Destek Programı’’ çerçevesinde, sivil toplum kuruluşları tarafından, "düşün, tasarla ve uygula" sloganı ile hazırlanan 444 projeye, 34,6 milyon Türk lirası destek verdiklerini belirtti.
 
BAKANLIK 1445 PROJEYİ DESTEKLEDİ
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bakanlıkça gençler için daha iyi hayat şartları ve yeni fırsatlar yaratmak, gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine imkân sağlamak, sosyal hayatın her alanına etkin katılımlarını artırmak amacıyla sürdürülen Gençlik Projeleri Destek Programı ile bu yıl içerisinde, toplam 1445 projeye 51,1 milyon Türk lirası destek verildiği vurgulandı. Ayrıca, bugüne kadar proje sayısı ve bütçesi bakımından bir yıl içinde verilen en yüksek destek rakamına ulaşıldığının altı çizildi.
 
İKİ FARKLI PROJE ÇAĞRISINA ÇIKILMIŞTI
 
Gençler için her geçen gün yeni imkân ve yeni fırsatlar yaratma çabası kapsamında bu yıl iki farklı proje çağrısına çıkan Gençlik ve Spor Bakanlığı, ‘’2018-I Özel Çağrı’’ başlığı altında, ilk defa uygulanan bir yöntem sayesinde Üniversite-Gençlik Toplulukları ile Lise-Gençlik Gruplarının "Sağlıklı Yaşam ve Spor", "Kültür ve Sanat" ve "Yenilikçi Fikirler" başlıklarında sunduğu projelerden, 1001 projeye 16,5 milyon Türk lirası destek vermiş ve projeler de Türkiye’nin tüm şehirlerinde uygulanmaya başlamıştı.
 
TÜRKİYE GENELİNDE UYGULANAN PROJELER
 
Bu doğrultuda, 6 muhtelif başlıklı proje, 28 yenilikçi fikir, 33 bağımlılıkla mücadele, 35 sağlıklı yaşam ve spor, 48 sosyal uyum, 48 mobil gençlik merkezi, 68 kültür ve sanat ve 178 kitap kahve başlıklı proje, hâlâ Türkiye genelinde uygulanıyor.
 
Bakanlığın, Gençlik Projeleri Destek Programı ile 2018 yılına kadar ise 1896 projeye 173 milyon Türk lirası destek sağladığı ve yaklaşık 1,5 milyon gencin de bu faaliyetlerden yararlandığı kaydedilmişti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol