kapat ikonu

Gençlerin GSS borcu siliniyor

2012 yılı itibariyle zorunlu hale getirilen Genel Sağlık Sigortası düzenlemesiyle oluşan sorunlar ve mağduriyetler kaldırılıyor. Yeni düzenlemeyle üniversiteden yeni mezun olmuş ancak iş bulamamış gençlerin 2 yıllık GSS borcunu devlet karşılayacak.

  • Gündem
  • 29 Ocak 2016 17:50
  • Son Güncelleme: 01 Şubat 2016 09:54

Üniversiteden mezun olmuş ancak henüz iş bulamamış ‘işsiz evlat vergisi’ yükü oluşturan gençlerin GSS borçlarını 2 yıl süreyle devlet karşılayacak. Önceki 2 yıllık borçlar da silinecek. Bu durum hem aileleri hem de işsiz gençleri sevindirdi.

Gençler aynı zamanda 30 Haziran 2016 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir biçimde yararlanabilecekler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin masaya yatırdığı torba yasayla GSS’nin en büyük mağduru durumundaki işsiz gençler 2 yıllığına da olsa rahat bir nefes alacaklar. Halen lise ve dengi öğrenim gören gençler 20 yaşına; üniversite öğrenimi görenler ise 25 yaşına kadar aileleri üzerinden sağlık hizmeti alan gençler de eskiden olduğu gibi bu hizmetten yararlanmaya devam edecekler.

Torba yasadan önce GSS borcu olan gençlere eğer ki gelir testi yaptırmadılarsa aylık 395 lira borç primlerine yazılıyordu. Bu şekilde mağdur edilen gençlerin borcu işsiz oldukları halde önü alınamayacak derece katlanmıştı. TBMM mağdur olan yeni mezun genç işsizlerin borçlarını silme kararı aldı. Bu alandaki mağduriyetin önüne geçilmesi planlandı.

2014 yılında getirilen gelir testi önlemi de işe yaramadı. Çünkü işsizlerin sadece yüzde 10’u gelir testine girdi. Geriye kalan kısım ise gelir testine girmeye yanaşmadığı için en yüksek prim tutarı olan 395 lira üzerinden borçlandırıldı. Bu durumdan da bir sonuç çıkmayınca borçların silinmesinin uygun olduğu düşünüldü. Prim ödeyemediği için genel sağlık hizmetlerinden de yararlanamayan gençler artık 2 yıllık süreyle genel sağlık hizmetlerinden de yararlanabilecekler.

25 yaş sınırında da bir iyileştirme planlanıyor. Yakın zamanda 29 yaşından küçük gençlerin de GSS prim borçlarının silinmesi gündeme gelecek. Bu son düzenlemelerden toplamda 519 bin gencin faydalanması bekleniyor. Bunun SGK’ya maliyeti ise 942 milyon olarak hesap edildi. Prim borçlarının silinmesinin Mart ayını bulması bekleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol