kapat ikonu

Gençlere İş Müjdesi Verildi!

Bir süredir istihdam seferberliği desteklenirken bu konuda yapılan çalışmalar sonrasında artık gençlere umut kapısı olacak yeni iş imkanlarının önünün açılacağı ifade edildi.

Bir süredir istihdam seferberliği desteklenirken bu konuda yapılan çalışmalar sonrasında artık gençlere umut kapısı olacak yeni iş imkanlarının önünün açılacağı ifade edildi.
 
Yılın en başında açıklanan istihdam seferberliği ile birlikte ekonomik performansın artırılması planlanıyordu. İstihdam oranlarını artıracak bazı politikalar benimsenirken bu süreç içerisinde milyonlarca gencin iş kapısını açabilmek için yeni adımlar atılmaya başlandı. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bir süredir terör örgütünün çıkarları için kullanıldığı tespit edilen çeşitli gençlik merkez, gençlik kampı, halk merkezi gibi kurumların devlet tarafından el konulduğu açıklandı. Bunun ardından Türkiye İş Kurumu bir süredir üzerinde çalışma yaptığı planlarını bu sayede devreye sokmayı amaçlıyor.
 
Sosyal kuruluşların sayısı yapılan değerlendirmeler sonrasında 200'e kadar çıktı. Bu kurumlarda gençlerin istihdam edilmesi ve işsizlik sorununun ortadan kaldırılması için çalışmaların başlatılmasına karar verildi. Türkiye İş Kurumu tarafından istihdam sürecinin bizzat yönetilmesi amaçlanıyor. Gençlerin başvurular sonrasında öncelikli olarak mesleki eğitim açısından bir eğitimden geçmelerine karar verildi. Kariyer planlamalarının ardından işe yerleştirmeler başlayacak.
 
Gençlerin çalışma hayatı içerisinde değerlendirilmesi, genç çalışan nüfusun artırılması için bölgeye yaklaşık 35 milyar lira değerinde bir yatırım yapıldı. Bu yatırım sonrasında 3 milyon gence iş imkanının sağlanması amaçlanıyor. Böylece istihdam oranlarının giderek artırılması ve işsizlik oranlarının tek haneye düşürülmesi planlananlar arasında yer alıyor. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde gerçekleştirilen bu çalışmalar sonrasında terör sorununun bölgeden tamamen kaldırılması ve gençlerin normal hayat içerisinde adapte edilmesi planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol