kapat ikonu

Genç Girişimcilere 200 Bin Lira Hibe Edilecek

Genç girişimcileri ve yenilikçi fikirleri desteklemek için hibe edilecek 200 bin liranın ödemeleri Haziran ayı ile birlikte başlayacak.

Hükümet bir süre önce teknoloji odaklı yeni iş fikirlerinin desteklenmesi için genç girişimcilere bazı destek ödemelerinin yapılacağını açıklamıştı. Bunun üzerine genç girişimcilerin yenilikçi fikirlerinin desteklenmesi halinde toplam 200 bin liralık bir paranın hibe edilmesine karar verildi. Geliştirilecek fikirler içerisinde akıllı ulaşım sistemleri, enerji ve temiz teknoloji bilişimleri, sanayi alanında gerçekleştirilecek dijital dönüşüm sistemleri hakkında yeni projelerin ve fikirlerin oluşturulması bekleniyor.
 
Devlet tarafından söz verildiği gibi işe yarar yenilikçi fikirler için devlet desteğinin 1 Haziran tarihinden itibaren girişimcilere verilmesi gerektiğine karar verildi. Kariyer Geliştirme Programı kapsamı çerçevesinde doktoralı bilim insanlarının çalışmaları içinde 36 aylık bir süre belirlendi. Bu süre içerisinde toplam 360 bin liralık destek verilmesi planlanıyor.
 
30 Araştırma Ödülü Verilecek
 
Konu hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre gençlerin bilimsel ve teknoloji alanında geliştirilmesi, kendilerini bir adım öne çıkarmaları için her zaman olduğu gibi bundan sonraki dönemlerde de devlet tarafından destekleneceği ifade edildi.
 
Bu yıl yapılacak olan yeni değerlendirmeler çerçevesinde üstün nitelikli bilimsel çalışmaları ile ön plana çıkan 30 araştırmanın belirlenip ardından ödüllendirilmesi bekleniyor. Gençlerin bundan sonraki dönemlerde de teşvik edilmesi ve bir yol haritası belirlenmesi amacı ile 78 adet bilim kitabının basımı devlet tarafından yine desteklenmiş olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol