kapat ikonu

Genç Çiftçi Projesi Nedir?

Hükümet tarafından tarım ve hayvancılığın canlandırılması için çalışmalar yapılıyor. Verilen destekler bu sürecin ne kadar desteklendiğini bir kez daha ortaya çıkarıyor.

Hükümet tarafından tarım ve hayvancılığın canlandırılması için çalışmalar yapılıyor. Verilen destekler bu sürecin ne kadar desteklendiğini bir kez daha ortaya çıkarıyor.
 
Hükümet son zamanlarda yerli üretimi artırmak, güçlü bir tarım ülkesi elde etmek ve dışa bağımlılığın bu noktada azaltılmasını istedikleri için gerekli destekleri vermeye devam ediyor. Son yıllarda tarım ve hayvancılık alanında verilen desteklerin giderek artırıldığı öğrenildi. Günümüzde giderek azalan tarım ve hayvancılık sürecinin yanı sıra verilen desteklerin gerektiği gibi kullanılamadığı öğrenilmiştir. Bunun üzerine tarım ülkesi olarak bilinirken dışa bağımlılık konusunda giderek gündeme gelmenin ne kadar ciddi bir konu olduğu tartışılmaya başlandı.
 
Son yıllarda verilen tarım destekleri arasında en çok dikkat çekenin ise Genç çiftçi projesi olduğu öğrenildi. Daha fazla verilen desteklerin yanı sıra çiftçilerin ihtiyaçları için adeta nokta atışı yapıldığı ifade edilmiştir.
 
Genç Çiftçi Projesi Nedir?
 
Genç çiftçi projesi adı üzerinde genç yaşta çiftçilik yapmak isteyen vatandaşların desteklenmesi için oluşturulmuş özel bir programdır. İlk olarak 2017 yılında hizmete sokulmuştur. Bunun üzerine yapılan başvuruların değerlendirilmesinin ardından devlet tarafından yaklaşık 30 bin liralık hibe sağlanmaktadır.
 
Hibe programı ile birlikte pek çok genç çiftçinin işleri büyüttüğü ve desteklerden olumlu anlamda yararlandığı ortaya çıkmıştır. Başvurular öncelikli olarak online yapılmakta ardından yapılan değerlendirmelerden sonra Tarım il ve ilçe müdürlükleri yardımı ile bireysel olarak gerekli belgelerin toplanarak başvurunun tamamlanması beklenmektedir. Son yıllarda pek çok genç çiftçi programdan yararlanmıştır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol