kapat ikonu

Genç çalışanların GSS primini devlet ödeyecek

Hükümet git gide artan genç işsiz oranını düşürmek için harekete geçti. Bundan böyle 26 yaş altı çalışanların GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.

  • Gündem
  • 24 Ocak 2017 12:56
  • Son Güncelleme: 24 Ocak 2017 16:43
Hayata geçirilmesi için üzerinde çalışmalar yapılan bu proje ilk etapta doğu bölgesini kapsayacak ve yaklaşık 1 milyon genç faydalanabilecek. Bu uygulama sonrasında devlet ülkedeki genç işsiz seviyesini önemli ölçüde düşürmeyi hedefliyor.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın başlatmış olduğu bu projede yüzde 100 başarı amaçlanıyor. Bakanlık tarafından oluşturulan özel bir ekip tekstil ve perakende sektörü temsilcilerinin görüşlerini almaya hazırlanıyor. Sektörün önde gelen temsilcileri doğu illerinde yer alan AVM ve tekstil atölyelerinde sigortasız çalışan gençlere hem büyük kolaylık sağlayarak GSS primini ödeyecek hem de artan işsizlik seviyesini düşürecek. Burada yer alan sektör temsilcileri ellerinden geleni yapacaklarını her fırsatta dile getiriyor.
 
Düzenleme ne gibi avantajlar getirecek?
 
Ele alınan tasarının mevcut düzendeki çalışma istihdamını bozmayacak şekilde işçilerin haklarını muhafaza edeceği belirtiliyor. Gençler gündeme gelen bu projenin doğru olduğunu ifade etmelerine karşın tasarının daha geniş bir kitleye hitap etmesini istiyorlar.
 
Sektör temsilcileri ve hükümet yetkilileri arasında yapılan toplantı sonrasında her iki tarafın da alınan karardan dolayı mutlu olduklarını dile getirdiler. Buna ilaveten sektör temsilcileri tasarıyı destekleyerek, maddi sıkıntı içerisinde olan esnafın da ciddi ekonomik yükten kurtulacağını belirtti.
 
İşsizlik oranı ne durumda?
 
Türkiye’deki işsizlik oranı, Ekim 2016 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre artış göstererek yüzde 11,8 seviyesine ulaştı. Söz konusu bu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 647 bin kişiye yükseldi. Türkiye genelinde alınan ekonomik önlemlere karşı işsizlik seviyesinde bir artış söz konusu. Doğu ve güneydoğu bölgelerinde çalışan kişilerin önemli bir kısmının sigortasız olarak çalışması da işsizlik rakamlarını üst seviyeye çıkartıyor.
Genel sağlık sigortası olmadan çalışan işçi sayısı bir hayli fazla. Bu durumu önlemek için harekete geçen devlet 26 yaş altında çalışan kişilerin GSS prim borcunu karşılayacak. Böylece hem bölge esnafı hem de sigortasız çalışan kişiler önemli ölçüde rahatlama fırsatı bulacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol