kapat ikonu

Gemi Atıklarının Ekonomiye Katkısı Dudak Uçuklattı

İstanbul Boğazı'ndan geçen sadece bir yıl içerisindeki gemilerin bıraktıkları atıkların ayrıştırılmasının ardından ekonomiye kazandırılan miktar 40 milyon lira olarak belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gemi atıklarının toplanması konusunda bir senedir önemli çalışmalar yapılıyordu. Bu süreç içerisinde sadece bir yıl içerisinde 7 bin 458 gemiden 186 bin 804 metreküp ağırlığında atığın toplandığı tespit edildi. Niteliğine öre özel bir ayrıştırma işleminden geçen bu atıkların geri kazandırılması için çalışmalar başladı. Bu çalışmalar çerçevesinde ekonomiye olan toplam katkısının ise sadece bir yıl içerisinde 40 milyon lira olduğu belirlendi.
 
Dünyanın en kalabalık su yollarından birisi olarak ifade edilen İstanbul Boğazı'ndan binlerce gemi geçiyor. Bu gemilerin geçiş sırasında bıraktıkları atıkları denizlerin kirlenmesine ve çevrenin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bu süreç içerisinde yapılan değerlendirmelere bakılarak yılda 55 bin gemi hareketliliğinin yaşandığı ortaya çıktı.
 
110 Personelle Atık Çalışmaları Devam Ediyor
 
Gemilerdeki zararlı atıkların toplanması için çalışmalar 110 personelle birlikte devam ediyor. Bu süreç hem deniz kirliliğinin önüne geçilmesi hem de ekonomiye bir katkının sağlanması için devam ediyor. Denizi kirletecek gemi atıkları toplandıktan sonra kendi içerisinde ayrılıyor. Bu ayrımın ardından işlenerek ekonomiye katkı olarak değerlendiriliyor.
 
Atıkların teslime dilme süreci gemi yetkilisi ile İBB arasında gerçekleşen diyalog sonrasında yapılıyor. Gemi atıklarını teslim etmek isteyen gemi yetkilisinin İBB ile temas kurması gerekiyor. Sadece bir yıllık süreçte ayrıştırılıp geri dönüşüme kazandırılan atık değeri 40 milyon lira olarak belirlendi. Bilinçlenmenin artması ile birlikte ekonomiye sağlanan katkının biraz daha artması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol