kapat ikonu

Gelişen ülkelerin para birimleri döviz karşısında değer kaybediyor

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar ve euro karşısında değer kaybediyor. Bunlardan biri de Türk Lirası. Dünya genelinde küresel piyasalarda işlem gören gelişen ülkelerin para birimlerinin dolar ve euro karşısındaki değer kaybının Trump’ın

Star Gündem’de yer alan habere göre; Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Berlin Temsilcisi Alper Üçok, kendisine liradaki değer kaybı ve döviz kurlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 

TL ile birlikte gelişen ülke para birimleri değer kaybediyor

 
Son dönemde yalnızca Türk lirasının değil diğer bazı gelişen piyasa ekonomilerinin para birimlerinin de dolar karşısında değer kaybettiğini belirten Üçok, "Özellikle Trump’ın ABD başkanlığını kazanmasından sonra Güney Afrika randı, Meksika pesosu, Türk lirası ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda para birimleri ABD dolarına karşı değer kaybı yaşadı." diye konuştu.

 

Yatırımcılar ABD yatırımlarına öncelik veriyor

 
Üçok, bu durumun ABD ekonomisiyle ilgili beklentilerin pozitif olarak şekillenmesine ve yabancı yatırımcıların gelişmekte olan ülkeler yerine ABD’deki yatırımlara öncelik tanımasıyla ilişkili olduğunun altını çizdi.
 
Trump öncesi Türkiye açısından ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırım sürecinin bulunduğunu anımsatan Üçok, "Ama maalesef Türk lirası diğer para birimleriyle kıyaslandığı zaman biraz negatif ayrıştı." ifadesini kullandı.
 
Bu gelişmenin arkasında bir çok neden olduğunu anlatan Üçok, değerlendirmelerini şu şekilde sürdürdü:
 
"Bence birinci ve en önemli sebeplerden birisi Türkiye’de son dönemde enflasyonun beklentilerin üzerinde artması. Enflasyonun artması dolar ve avro üzerinde kaldırıcı bir güç ortaya koyuyor. Enflasyon ayrıca cari açığın finansmanı için de çok önemli. Cari açığın finansmanını Türkiye genelde yabancı finansman üzerinden yapıyor. Enflasyon artınca bunu finanse eden yabancı yatırımcı da daha fazla faiz beklemeye başlıyor. Bu da faizler üzerinde baskı oluşturuyor."

 

"Durum sakinleşirse farklı durumla karşılaşabiliriz"

 
Türk lirasınını baskılayan bir çok faktörün bir araya geldğini belirten Üçok, “Belki bu anayasa görüşmeleri, referandum gibi siyasi süreçler sona ererse, ama daha 3 -4 ay daha süreceği anlaşılıyor, durum sakinleşirse belki insanlar önünü görmeye başlar ve farklı bir durumla karşılaşabiliriz.” dedi.
 
Üçok ayrıca başkanlık sistemi sürecinin yurt dışında algılanmasının kötü olduğunu, bunun iyi anlatılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu anlamda devletin bir halkla ilişkiler (PR) çalışması yapması lazım. Bu konuda bir çalışma yapıldığını görmüyoruz, üzülüyoruz. Biz de iş dünyasına bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz Almanya’da ama bu kapsamlı çalışılması gereken bir konu." şeklinde konuştu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol