kapat ikonu

Geçmişteki olumsuz hava bitmiş vaziyette

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bütün olarak görülen geçmişteki olumsuz havanın bitmiş vaziyette olduğunu ileri sürerek, Türkiye’nin şimdi normalleşme süreci içine girdiğini söyledi.

Gazetecilere konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa iş dünyasının Türkiye ile ilgili düşüncelerinin olumlu yönde şekillendiğini dile getirerek, bütün olarak görülen geçmişteki olumsuz havanın bitmiş vaziyette olduğunu ve Türkiye’nin şimdi normalleşme süreci içine girdiğini belirtti.
 
AVRUPALILAR, AP SEÇİMLERİ NEDENİYLE İÇİNE KAPANMIŞ DURUMDA
 
Hisarcıklıoğlu, Avrupalıların mayıs ayında gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri nedeniyle şu anda çok içlerine kapanmış durumda olduğunu ifade ederek, Türkiye ile AB ilişkileri, vize meselesi ve Gümrük Birliği anlaşması modernizasyonu gibi konuların mayıs ayından sonra gündeme gelebileceğini bildirdi.
 
TÜRKİYE NORMALLEŞME SÜRECİ İÇİNE GİRMİŞ DURUMDA
 
Avrupa'da iş dünyasının Türkiye ile ilgili algılarının olumlu yönde değişim gösterdiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bütün olarak görülen geçmişteki olumsuz havanın bitmiş vaziyette olduğunu yineleyerek, Türkiye’nin şimdi normalleşme süreci içine girmiş durumda olduğunu savundu.
 
AVRUPALILARA TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPMA ÇAĞRISI
 
Avrupalı muhataplarının Türkiye ekonomisinin son durumu hakkında kendisinden bilgi aldığına işaret eden Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'ye ilgi duyduklarını öne sürerek, fırsatın olup olmadığına baktıklarını açıkladı. Hisarcıklıoğlu, neredeyse katıldığı her toplantıda Türk ekonomisinin durumunu tekerleğe benzeterek, ‘bu tekerleğin tümsekte kalmayacağını’ söylediğini vurguladı. Bunun daha da hızlanacağını ve Türk ekonomisinin büyümeye devam edeceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, Avrupalıları Türkiye’de yatırım yapmaya çağırdıklarının altını çizdi.
 
TOBB’DAN BİR İLK
 
Hisarcıklıoğlu, Brüksel'de yoğun toplantılar yaptıklarını, EUROCHAMBRES toplantısı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, TOBB’un aslında tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğini kaydetti. İlk kez bir Avrupa kurumunun içerisinde Türk iş dünyasını temsilen 2009 yılında başkan yardımcılığına seçildiklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, hem EUROCHAMBRES tarihinde bir ilk olduğunu hem de Avrupa kurumları içerisinde bir ilkin gerçekleştirildiğini duyurdu.
 
AVRUPA’NIN GELECEĞİNE İLİŞKİN ÇALIŞMALAR YAPILDI
 
EUROCHAMBRES Olağanüstü Üyeler Toplantısı'nı TOBB Brüksel Temsilciliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirmekten ötürü büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, burada Avrupa iş dünyasının geleceğini tartıştıklarını aktararak, mayıs ayında seçimler olduğunu ve seçimlerde iş dünyası olarak ne gibi aktiviteler içerisinde olunması gerektiği konusunun tartışıldığını anlatarak, düzenlenen toplantıya AB Komisyonu'nun Bütçeden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger'in de katıldığını ve Avrupa'nın geleceğine ilişkin çalışmalar yaptıklarını bildirdi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol