kapat ikonu

Geçici işte çalışanlar kalıcı olacak

İstihdam seferberliği devam ederken geçici olarak işlerde çalışan vatandaşların kalıcı olmaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasına karar verildi.

İstihdam seferberliği devam ederken geçici olarak işlerde çalışan vatandaşların kalıcı olmaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasına karar verildi.
 
İstihdam seferberliği geçtiğimiz şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmiş ve bunun ardından istihdam rekora doğru koşmaya devam etmişti. Hükümet cephesinden yapılan açıklamalarda yılın ilk yarısının tamamlanmasının üzerine 2 milyonluk istihdam hedeflerinin yarısından fazlasının tutturulduğu açıklandı. Toplumun yararına yönelik yapılan çalışmalar devam ederken geçici işlerde çalışan kişi sayısının son derece yüksek olduğu belirlendi. Geçici işlerde çalışanların endişelerini gidermek, istihdamın dengeli olmasını sağlamak için 3 müjdeli haber verildi.
 
İlk olarak genç istihdamın artırılmasının ekonomiye sağlanacak verimin çok daha yüksek olmasını sağlayacağından dolayı bu kapsamda pek çok kişinin istihdam edilmesine karar verildi. Genç işsizlerin çalışma hayatının her alanında değerlendirilmesi ve ekonomiye faydalı bir çalışmanın yapılması planlanıyor. Bunun yanı sıra engelli istihdamının artırılması için hükümet cephesinden bir süredir önemli çalışmalar yapılıyordu. Çalışmaların sonunda tamamlandığı açıklandı. Her iş yerinin engelli bir çalışan için kontenjan ayırması zorunlu hale getirildi. İşverenlere engelli istihdamı kapsamında devlet tarafından önemli düzenlemeler getirilecek.
 
En önemli ve dikkat çeken ayrıntı ise geçici işlerde çalışanların çalışma hayatlarındaki akıbeti olarak değerlendirildi. Geçici işlerin istihdama katkılarının kısa süreli olduğu tespit edildiği için bu tür işlerde çalışanların eğitimlerle desteklenmesi ve kalıcı hale getirilmesine karar verildi. Turizm sektörünün bu alanda ilk olarak ele alınacak sektör olduğu belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol