kapat ikonu

Gaziantep'ten 45 ülkeye makarna ve tekstil makinesi gönderiliyor

Gaziantep'te 43 sene evvel küçük bir torna atölyesi olarak faaliyete başlayan HEMAKS Makine, bugün yüzde 100 yerli imkânlarla ürettiği tekstil ve makarna makinelerini 45 ülkeye gönderiyor.

HEMAKS Makine Yönetim Kurulu Başkanı Emin Helvacıkara (66), geçmişte ailelerin çocuklarını belli bir yaşa geldiklerinde meslek sahibi olmaları için berber, tornacı veya lokantacı esnafının yanına çırak olarak verdiğini anımsatarak, Almacı Pazarı'nda esnaf olan babasının da kendisini ilkokul dönemlerinde bir torna atölyesine gönderdiğini anlattı.
 
Çıraklıktan başlayarak ilerlediğini, askerliğini tamamlamasının ardından 1976 yılında Gaziantep'te daha çok dokumacıların faaliyet gösterdiği Ünaldı Mahallesi'nde HEMAKS Makine'yi kurduğunu ifade eden Helvacıkara, yetiştiği atölyede dokuma sanayisine yedek parça üretildiğini, kendisinin de bu alana yönelik yedek parçalar, ufak makineler imal etmeye başladığını belirterek, iki erkek kardeşinin de kendisiyle birlikte çalışmaya başladığını söyledi.
 
TEKSTİL SEKTÖRÜNDEKİ KRİZ GIDA SEKTÖRÜNE DE YÖNLENDİRDİ
 
Helvacıkara, 1978’de Gaziantep için çok önemli olan halı sektörüne bir makine yapmayı düşündüklerini dile getirerek, bunun çalışmalarının bir yıl sürdüğünü, yerli dokumacıların makineyi beğendiğini ve bu alanda çığır açıp, işleri büyüttüklerini bildirdi. Türkiye'nin ilk dokuma tezgâhını ürettiklerini öne süren Helvacıkara, Gaziantep, İstanbul, İzmir'in yanında Asya ve Arap ülkelerinde çok sayıda halı fabrikası için makine ürettiklerini, fakat 2000'li yıllarda tekstil sektöründe yaşanan krizin ardından gıda sanayisine geçiş yaptıklarını kaydederek, makarna makineleri imalatına da başladıklarını aktardı.
 
AVRUPALILARIN ÖNÜNE GEÇTİ
 
Helvacıkara, makarnanın hem zengin hem fakir sofralarının vazgeçilmezi olduğunu savunarak, bu alanda bir açık olduğunu fark ettiklerini vurguladı. Geliştirdikleri makinelerle iyi bir başarı elde ettiklerini öne süren Helvacıkara, bünyelerinde çalışan mühendislerin tasarladığı, yüzde 100 yerli makineler ürettiklerine dikkati çekerek, şu anda 45 ülkeye makine sattıklarının altını çizdi. Helvacıkara, aralarında Hindistan, Avustralya, Bangladeş, Cezayir ve Kazakistan'ın da bulunduğu ülkelerde kurmuş oldukları 15 fabrikanın çalıştığını anımsatarak, bunların günlük 15-75 ton üretim kapasitesi olan tesisler olduğunu kaydetti. Müşterilerine Avrupalılar gibi kapris yapmadıklarını söyleyen Helvacıkara, kendilerinde kapris olmadığı için gittikleri ülkelerde hep Avrupalı üreticilerin önüne geçtiklerini iddia ederek, bu sene Hindistan, Pakistan ve Afrika'da tesis kurulumu sözleşmelerinin bulunduğundan bahsetti.
 
Şu anda kendilerinin girdiği pazarlara Avrupalıların giremediğini kaydeden Helvacıkara, kendilerinin o pazarlara girmesiyle birlikte Avrupalıların oraları kaybettiğini dile getirerek, rakiplerinin İtalyan bir firma olduğunu, kendilerinin de çalıştığı pazarda 10 senede bir makineni satabildiğini anımsattı. Helvacıkara, kendilerinin de aynı bölgede 8 makine sattıklarına dikkati çekerek, fiyat olarak arada fark olmadığını, ancak ‘kapris’ yapmadıkları için servis ve montaj aşamasındaki kolaylıkları sayesinde tercih edildiklerini savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol