kapat ikonu

Gaziantepli halıcılar pazar payını artırmayı düşünüyor

Gaziantep, dünya dokuma makine halısının yüzde 30'unu üretse de bu pazardan daha fazla pay almak istiyor.

Gaziantepli halıcılar, dünya makine halı üretiminin yüzde 30'unu gerçekleştirseler de dünya halı ticaretinde daha fazla söz sahibi olmak istiyor.
 
TÜRKİYE’DEKİ HALI ÜRETİMİNİN YÜZDE 90’I GAZİANTEP’TEN
 
Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'deki halı üretiminin yaklaşık yüzde 90’ı Gaziantep'ten gerçekleşiyor...
 
GAZİANTEP’İN İHRACAT PAYI YÜZDE 50
 
Kaplan, dünya genelinde üretilen dokuma makine halısının da yaklaşık yüzde 30'unun yine Gaziantep'ten çıktığını aktararak, Gaziantep'in ihracat payının yüzde 50 dolaylarında seyrettiği bilgisini verdi.
 
YIL SONU 1,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT
 
Yılın 9 aylık geride kalan döneminde 2017’nin aynı dönemlerine göre; yüzde 6'lık ihracat artışı yapıldığına dikkati çeken Kaplan, şu anda halı ihracatının 1,1 milyar dolar seviyelerine yaklaştığını bunun sadece Gaziantep'ten gerçekleştirilen halı ihracatı olduğunu ve yıl sonu itibarıyla ihracatlarının da 1,5 milyar dolar seviyelerinde kapatacaklarını ifade etti.
 
İHRACATTA OLUMLU GELİŞMELER YAŞANIYOR
 
Ülke olarak herkesin de bildiği üzere yeniden yapılanma sürecinde olduklarını hatırlatan Kaplan, bu süreçte her zamankinden daha fazla çalışmak gerektiğinin altını çizerek sektörde şu an için iç piyasa açısından bakıldığında sorunlar olsa da ihracatta olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi.
 
YIL SONUNA KADAR AMERİKA KITASINA 500 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ
 
Kaplan, şu an halı ihracatçıları olarak en önemli ihracat bölgesinin Amerika kıtası olduğunu aktararak sene sonuna kadar sadece bu bölgede 500 milyon dolarlık ihracat hedeflendiğini dile getirdi. Amerika kıtasını Suudi Arabistan ve Irak’ın izlediğini anlatan Kaplan, son dönemlerdeki yaşanan finansal sorunların firmaları ara sıra zora soktuğunu anlattı.
 
‘’DAHA MANTIKLI ADIMLAR ATMAYA BAŞLADIK’’
 
Genelde büyük buluşların bu sıkıntılı dönemlerde çıktığını öne süren Kaplan, daha kârlı satış için neler yapılabilir diye araştıran sektör temsilcilerinin, bankalarla olan finansal yatırımlarını da yeniden gözden geçirmeye başladığını anlatarak, daha mantıklı adım atmaya ve gerçekçi adımlar atmaya başladıklarını açıkladı.
 
Kaplan, sektörün dinamizmine güvendiklerini ifade ederek, halı sektörünün bu sıkıntılı süreçten çıkacağına inandığını belirterek, sorunlar karşısında hızlı tedbir alıp hızlı hareket ettiklerini kaydetti.
 
Sözlerinin sonunda, ‘’Bizde eksik olan iki şey var’’ diyen Kaplan, bunun da kaliteli insan kaynağı ve vizyonerlik konusunun olduğundan bahsederek, bundan sonraki süreçte daha iyi insan gücünü ortaya çıkarmak ve patronların daha vizyoner olabilmesi için çalışmalar yapılacağını anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol