kapat ikonu

Gayrimenkul sertifikası uygulamasıyla neler değişecek?

8 Mart 2017 tarihinde uygulamaya konulan gayrimenkul sertifikası ile vatandaşlar devlet güvencesindeki konut projelerinden metrekare bazında alım yapabilecek.

  • Emlak
  • 08 Mart 2017 15:22
Gayrimenkul sertifikası vatandaşların devlet güvencesinde işlem görmekte olan projelerden metrekare bazında hisse satın alabilmesi olarak tanımlıyor. Bu şekilde hisse satın alan vatandaşlar ellerinde yeterli sayıda sertifika bulundurdukları takdirde projeler tamamlandığında hisse oranına göre daire sahibi olabilecekler.
 
Hem yerli hem de yabancı yabancıya tasarruf sağlamak ve yatırım yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen uygulamayla birlikte yeterli sertifikası bulunan vatandaşlar hisse oranına göre dair sahibi olabilecekler ancak haklarını bu şekilde kullanmak istemeyen vatandaşlara da izahname ile ilan edilen oranda faiz alma hakkı tanınacak.
 
Hisse oranları yeterli olmayan vatandaşlar da haklarını bu şekilde kullanmak istemeyen vatandaşlar gibi izahname ile ilan edilen oranda faiz alabilecekler. Ayırca talep görmeyen dairelerin bankalarca satılması sonucunda elde edilen gelirin paylarına bölünmesi sonucu çıkan tutarı da alabilecekler.
 
Gayrimenkulde sertifika uygulaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Hazine, SPK, TOKİ, GYODER ve KONUTDER işbirliğinde hayata geçirildi.
 
İlk sertifikalı konut projesi de Park Mavera 3 Başakşehir oldu.
Ekonomi24
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol