kapat ikonu

Gayrimenkul sertifikası ile dar gelirli de konut yatırımı yapabilecek

İlk olarak TOKİ öncülüğünde Başakşehir Park Mavera 3 projesinde uygulanmaya konulacak olan gayrimenkul sertifikası uygulaması ile dar gelirli vatandaşlar da konuta yatırım yapabilecek. Projeye yatırım yapabilmek için 42,5 TL ödemek yeterli olacak.

  • Emlak
  • 23 Mart 2017 16:13
Bahçeşehir Şehir Parkı'na komşu konumda bulunan projede alanları 124 metrekare ile 293 metrekare arasında değişen 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 tipinde daireler bulunuyor. Şubat 2020'de tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi planlanan projede metrekare birim fiyatları 4 bin 250 TL'den başlangıç gösteriyor.
 
İlk kez Park Mavera 3 projesinde uygulanacak olan gayrimenkul sertifikası uygulamasıyla sadece 42,5 TL ödeyerek de projeye yatırım yapılabilecek. Gayrimenkul sektöründe yeni bir finansal yatırım aracı olacak gayrimenkul sertifikasıyla dar gelirli vatandaşlar da gayrimenkul projelerinden pay satın alarak projere topraktan ortak olabilecek.
 

Gayrimenkul sertifikası almak isteyenler ne yapacak?

 
 
Emlak Gündem'de yer alan habere göre, Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen gayrimenkul sertifikası ile vatandaşlar bir daireye değil, yeni gayrimenkul projesi Park Mavera 3’e yatırım ortağı olabilecek. Buna göre, inşaat projesi herkesin ortak olabileceği paylara bölünecek. Borsa İstanbul’da işlem görecek senetler için Vakıf Yatırım aracılığıyla herhangi bir bankadan alım yapılabilecek.
 
Bir pay senedinin belirlenecek meblağdan satın alınabileceği sistem, inşaatın yapım süresi olan 36 ay boyunca devam edecek. Bu süreçte projeden daire satın almak isteyenler, istedikleri dairenin pay miktarı kadar senedi toplayarak dairenin tek sahibi olabilecek. Satış Vaadi Sözleşmesi ile birlikte, daire borsa işlemlerinden çıkarılacak ve dairenin tapusu hemen sahibine teslim edilecek.
 
Gayrimenkul sahibi olmayı düşünmeyenler ise, 36 ay boyunca diledikleri zaman pay senetlerini başka yatırımcılara devredilebilecek. Proje sonunda inşa edilen gayrimenkullar açık artırmayla satılabilecek ve satış geliri pay sahiplerine payları oranında dağıtımı yapılacak.
 
Kaynak: Emlak Gündem
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol