kapat ikonu

Gayrimenkul satışlarında ‘sertifikalı’ dönem

Gayrimenkul sertifikası dönemi bugün resmen başladı. Düzenlemeye göre konut ve iş yerlerinde parça halinde alımlar yapılabilecek. Düzenlemenin yerli ve yabancı yatırımcıya büyük kolaylık sağlaması bekleniyor.

  • Emlak
  • 08 Mart 2017 13:54
Yürürlüğe giren gayrimenkul sertifikası uygulaması ile birlikte sektörde yepyeni düzenlemeler de meydana gelecek. Bundan sonraki süreçlerde konut ve işyeri gibi gayrimenkul satışları parçalar halinde gerçekleştirilebilecek.

Konut alımında tasarruf ve kolaylaştırıcılık sağlanacak

 
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin yaptığı açıklamaya göre, vatandaşların konut projelerinden yaralanabilmesi için konut alımında tasarruflu ve kolaylaştırıcı alternatiflerin yaratıldığını belirtti. Gayrimenkul sertifikalarının tebliğindeki değişim Resmi Gazete’de yayıma girerek değişikler sıralandı.
 
Ev ve iş yerlerinin gayrimenkul sertifikalarının finansmanlığı mümkün hale getirildi. Ayrıca finansman kaynakların gayrimenkul sertifikasının yanı sıra başka finansman kaynaklarının da kullanılabileceği belirtildi.

 

Projeler yarım kalmayacak

 
Gayrimenkul sertifikası kullanıcılarının da haklarını korumak amacıyla inşaat tamamlanma raporunun yapı denetim kuruluşları tarafınca hazırlanmasının önü açıldı. Sertifika ihracatlarından toplanan fonların yapı denetim kuruluşlarınca hesaplanarak inşaat şirketlerine aktarılması konusunda düzenleme getirilerek projelerin yarım kalma ihtimalinin önüne geçildi.
 

Sertifikalı satışlar Park Mavera 3 Başakşehir’de başladı

 
Gayrimenkul sertifikasında yapılanan değişikliklerle birlikte konut sertifikalı satışlara başlayan Park Mavera 3 Başakşehir projesi ev satışlarına başladı. Bugün Borsa İstanbul’da işleme alınmaya başladı.

 

Hem yerli hem de yabancı yatırımcıya büyük kolaylık sağlayacak

 
İlk proje ise Makro tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan Park Mavera projesinin 3. etabı oldu. Yabancı yatırımcılarla birlikte ev sahibi olmak isteyen kişilerin önünü açan Gayrimenkul sertifikası hem ev sahibi olmak isteyen kişilere hem de yatırımcılara büyük kolaylıklar getiriliyor.
 
 
Ekonomi7’de yer alan haberden edinilen bilgilere göre, yapılan değişikle birlikte ihraçtan elde edilecek yüzde 10’luk bir kısmı ihraççıya verilecek yüzde 80’lik kısmı ise inşaat ilerleme raporlarına aktarılacak. Geriye kalan son yüzde 10’luk kısım ise vaade sonuyla birlikte ihraççıya ödenecek. Vade sonunda konut yerine sertifikasını nakle dönüştürmek isteyen kişilereyse ihraççı tarafından önceki üç aylık borsa fiyat ortalaması alınarak belirlenen sistem üzerinden geri alma işlemi gerçekleştirilir.
ekonomi7
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol