kapat ikonu

Gayrimenkul satışındaki 5 yıl muafiyetine son verilecek

Ev satışında 5 yıl muafiyetinin kaldırılacağı açıklandı. Gayrimenkulü 5 yıldan uzun süre elinde bulundurup satanlara getirilen vergi istinası, yeni düzenlenen Vergi Kanunu Tasarısı ile birlikte kaldırılıyor.

  • Emlak
  • 12 Şubat 2016 13:59
3 yıldır mecliste görüşülmekte olan Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı’nda konut değer artış kazançlarının vergilendirilmesiyle ilgili olarak önemli düzenlemeler meydana getirildi.
 
Şu an yürürlükte olan Gelir Vergisi Kanunu’nun Mükerrer 80/1-6 maddesine göre ise 5 yıldan uzun süre elde tutulan gayrimenkullerin satışından elde edilen kazançlar gelir vergisinden muaf.
Yani bugün 1 milyon liraya alınan bir ev 5 yıl sonra 5 milyon liraya satıldığında bir kuruş dahi vergi ödemesi gerçekleştirilmiyor. Meclis’te bekleyen Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı yasalaşırsa gayrimenkullerin satışında uygulanan 5 yıllık muafiyet sınırı tamamen ortadan kaldırılacak.
 
Geçerli olan yasaya göre, evini, dükkanını, arsasını 5 yıl elinde tutanlar bunları sattıkları zaman vergi ödemesinde bulunmuyorlar. 5 yıldan önce satış yapılırsa alış ve satış arasındaki farkın tamamı vergiye dahil edilmiş oluyor.
 
Bu durumla ilgili istisnalar ortadan kaldırılacak. Ancak bu yasanın yürürlüğe girmesi durumunda yasa yürürlüğe girmeden önce alınan gayrimenkullerde de geçerli olup olmayacağı bilinmiyor. Henüz bu alanla ilgili herhangi bir düzenlemeye gidilmediği için nasıl bir yol izleneceği belirsiz.
 
Ancak tasarı mevcut yasaya göre önemli farklılıklar içeriyor. Gayrimenkul satışlarında bütünü ile vergiden istisna yöntemi kaldırılıyor. Oturmakta olduğu evden başka gayrimenkul satın alan ve bu gayrimenkulünü elden çıkaran her bireyden vergi talep edilecek.
 
Yeni Gelir Vergisi Tasarısı’nda fiilen oturulan ev dışında 2 yıldan uzun süre elde tutulan gayrimenkullerin satışından elde edilecek kazancın yüzde 40’ı, 3 yıldan uzun elde bulundurulan gayrimenkullerin satışından sahip olunacak kazancın yüzde 50’si, 4 yıldan uzun süreyle satılmayan gayrimenkullerin satışından doğan kazancın yüzde 60’ı, 5 yıldan uzun süre satılmayan gayrimenkullerin satılması halinde ise yüzde 75’i vergiden uzak tutuluyor. Bu durumla ilgili bir istisnaya gidiliyor. Oturulan evden sahip olunan kazanç da istisnaya dahil edilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol