kapat ikonu

Galatasaray, Süper Lig’de yayın gelirinde lider

Süper Lig'in ilk yarısında taraftarlarına hayal kırıklığı yaratan Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe yayın gelirinden en fazla kazanç sağlayan kulüpler olarak öne çıktı.

Yayın geliri havuzundan alınan payda zirveye Galatasaray otururken, ilk yarıyı düşme hattında kapatarak taraftarını üzen Fenerbahçe ise en çok para kazanan ikinci takım oldu. Beşiktaş'ın 3. sırada bulunduğu klasmanda, Trabzonspor 4 ve Medipol Başakşehir de 5’inci oldu.
 
TOPLAMDA 500 MİLYON DOLAR YAYIN GELİRİ
 
Spor Toto Süper Lig yayın hakkını 2 sene önce 500 milyon dolar karşılığında satın alan Katar merkezli beIN SPORTS, bu meblağın yarısını ihale günündeki kurdan (3,26 Türk lirası), diğer yarısını da güncel kurdan ödeyecek.
 
GELİRİN YÜZDE 4’Ü TFF’YE
 
Yeni sezona geçilirken 3,26 olan sabit kur, enflasyon oranında yükselerek 3,76’ya kadar yükselirken, güncel kurdan ödenecek kısımda ise aralık ayı itibarıyla ortalama kur 5,2 olarak gerçekleşmişti. Bu doğrultuda ihale bedelinin yüzde 4'ü Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF), yaklaşık yüzde 14'lük kısmı ise alt liglere ayrılıyor. Buradan geriye kalanlar ise Süper Lig ekiplerine aktarılıyor.
 
Galatasaray, Süper Ligde yayın gelirinde lider-1
 
AYAK BASTI PARASI 38,5 MİLYON TÜRK LİRASI
 
Yayın gelirlerinde TFF ve alt klasman liglerin payının çıkarılmasının ardından kalan meblağın yüzde 37'si, "ayak bastı parası" olarak kulüplere eşit miktarda dağıtılırken, her kulübün, katılım bedeli olarak 38,5 milyon Türk lirasını kasasına koyduğu anımsatıldı.
 
HER GALİBİYETE 2,8 MİLYON TÜRK LİRASI
 
Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden kulüplere ayrılan paranın yüzde 46'sı takımların performansına göre verilirken, takımlar aldıkları her galibiyette 2,8 milyon Türk lirası, beraberliklerde ise 1,4 milyon Türk lirasının sahibi oluyor.
 
BİR ŞAMPİYONLUĞA 3,3 MİLYON TÜRK LİRASI
Gelirin yüzde 11'i ise Süper Lig tarihinde şampiyonluğa ulaşan kulüpler arasında şampiyonluk sayılarına göre bölüştürülüyorken, bu kapsamda bir şampiyonluğun bedeli 3,3 milyon Türk lirası olarak hesaplanıyor.
 
LİGDE İLK 6’YA GİREN TAKIMLARA GELİRİN YÜZDE 6’SI DAĞITILACAK
 
Spor Toto Süper Lig'e ayrılan gelirin yani yüzde 6’lık kısmı da sezon sonunda ilk altı sırada bulunan takımlar arasında pay edilecek. Şampiyon takım, 36,2 milyon Türk lirasını kasasına koyacakken, ikinci sırada yer alacak ekip 29 milyon Türk lirası, lig üçüncüsü 21,6 Türk lirası, lig dördüncüsü 14,4 Türk lirası, lig beşincisi 7,2 Türk lirası ve lig altıncısı 3,6 milyon Türk lirasını kasasına koyacak.
 
ASLAN ZİRVEDE!
 
Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 5. sırada kapatan son şampiyon Galatasaray, şimdiye kadar yayın havuzundan 137,2 milyon Türk lirası gelir elde etti. Sarı-kırmızılı ekip, şampiyonlar payından da 69,3 milyon Türk lirası gelirin sahibi olurken, bu alanda rakiplerine de fark atarak zirvede yer aldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol