kapat ikonu

Fransa ile 20 milyar euro’luk hedef

Türkiye ile Fransa, gelecek dönemde 20 milyar euro’luk ticaret hacmi hedefliyor.

  • Gündem
  • 05 Ekim 2019 16:46
  • Son Güncelleme: 05 Ekim 2019 16:47

Türkiye ile Fransa arasındaki ticari ilişkileri değerlendiren Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Daniel Gallissaires, iki ülke arasında gelecek döneme yönelik 20 milyar euro ticaret hacmi hedefi konulduğunu ifade etti.

Gallissaires; “Türkiye ile akıllı şehirler, enerji, sürdürülebilir kent, ulaştırma, inovasyon, çevre yönetimi, tarım sektörü gibi stratejik alanlarda iş birliklerimizi genişletmek istiyoruz. Bu anahtar sektörlerle iki ülke arasında 20 milyar avro ticaret hacmi hedefine ulaşılacağına inanıyoruz” dedi.

Türk ve Fransız şirketler arasında 3'üncü ülke pazarlarındaki iş birliklerini artırmak için uğraştıklarını söyleyen Gallissaires; “Özellikle Orta Doğu, Afrika ve Balkanlar'da. Fransız ve Türk şirketler bu bölgede oldukça başarılı ve bu sebeple birçok potansiyel fırsatlar bulunuyor. İnşaat ve enerji özellikle bu bölgelerdeki başlıca iş birliği alanlarımızı oluşturuyor. Halihazırda Fransız-Türk ortaklığı olan bazı firmalar var. Yapı Merkezi ile Fransız Freyssinet firması Afrika'da birlikte çalışıyorlar. Orta Asya ve Balkanlar'da birlikte çalışan Türk TAV ve Fransız Aeroports de Paris firmaları da bulunuyor” diye ekledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol