kapat ikonu

Ford, o ülkedeki üretimine de son veriyor!

ABD merkezli otomotiv devi Ford, Rusya’daki üretimine son vereceğini açıkladı.

ABD merkezli otomotiv devi Ford, Rusya’daki üretimine son vereceğini duyurdu. Ford’un ülkedeki ortak girişim şirketi olan Ford Sollers tarafından yapılan açıklamada, firmanın Haziran ayı itibarıyla üretime son vereceği belirtildi. Rusya’daki 2 montaj ve bir motor fabrikasının kapatılacağı bildirilen açıklamada, yeniden yapılanma kapsamında atılacak adımlar sonucu Ford Sollers ortak girişiminin, Sollers şirketine devredileceği aktarıldı.

Üst yöneticiden açıklama

Ford Sollers Üst Yöneticisi Adil Şirinov, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Bugün açıkladığımız karar zor olmakla beraber Ford Sollers'ın uzun vadeli başarısı için kritik önem taşıyor" ifadesini kullandı.

Daha önce Japonya’dan da çekildi

Ford, küresel yeniden yapılanma süreci kapsamında 3 yıl önce Japonya ve Endonezya pazarlarından çıkmıştı. Ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle Rusya'da 2012'de 1 milyon 970 bin araç üretilirken, bu rakam geçen yıl 1 milyon 560 bine gerilemişti. Uzmanlar, Ford'un özellikle Güney Kore ve Avrupalı otomobil markalarıyla Rusya pazarında rekabet edemediğine işaret ediyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol