kapat ikonu

Fiyatlar pazarda farklı marketlerde farklı

Bakan Albayrak, fiyatların pazarda farklı marketlerde farklı olduğunu vurgulayarak, marketlerde istenilen rakamların olmadığını, bunun da marketlerle konuşulacağını söyledi.

  • Gündem
  • 17 Ocak 2019 16:58
  • Son Güncelleme: 17 Ocak 2019 17:09
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Adım Adım Ekonomi Antalya" toplantısında, iktidarları iş başına geldiği günden beri temel amaçlarının hiçbir zaman değişmediğini ifade ederek, Türkiye’yi büyük ve güçlü Türkiye idealine kavuşturup, milletin refahını en ileri seviyeye çıkarmayı kendilerine motivasyon olarak belirlediklerini vurguladı.
 
TÜRK EKONOMİSİ 16 SENEDE 4 KAT BÜYÜDÜ
 
Bu amaca ulaşmak adına çok çalıştıklarını ve kapsayıcı politikalar izlediklerini savunan Albayrak, bunun neticesinde Türkiye ekonomisini 16 senede 4 katı büyüttüklerini dile getirerek, ulaştırma, enerji, sağlık, sanayi altyapısının neredeyse tamamen yenilendiğini bildirdi. Bakan Albayrak, tüm bu alanlarda dünyaya örnek olacak pek çok projeye imza atıp önemli noktaya geldiklerini anlatarak, büyük altyapı dönüşümünün ardından ekonomide büyük değişimi, tarihî bir dönüşümün başlangıcını tekrardan başlattıklarını belirtti.
 
GIDA ZİNCİRİ KONTROL EDİLİYOR
 
Yeni dönemde tekrardan başvuruları alıp, özellikle rakamlara bakıldığında enflasyonla topyekûn mücadele programına destek veren birçok paydaşın yanında desteği daha az olanları ona göre değerlendirdiklerini anlatan Albayrak, gıda zincirinin çarşıda pazarda ve marketlerde kontrol edildiğini kaydederek, pazarda farklı fiyatların marketlerde de farklı olduğunu öne sürdü.
 
FİYATLAR PAZARDA FARKLI MARKETLERDE FARKLI
 
Albayrak, marketlerde istenilen rakamların olmadığından dert yanarak, marketlerle konuşulacağını söyledi. Pazardakiyle marketteki arasında ciddi fark olması durumunda, o zaman marketlerin beklenilen katkıyı yapmadığının anlaşılacağını aktaran Albayrak, marketlerde olduğu gibi diğer alanlarda çok daha net iyileşmenin bekleneceğinin altını çizerek, bu süreçte daha güçlü performansı tüm paydaşlardan beklediklerini yineledi.
 
EKONOMİDE SERGİLENEN PERFORMANS YATIRIMCI GÜVENİ OLARAK GELDİ
 
Tüm firmaları, Türkiye için çok büyük bir sorun olan enflasyonla mücadele noktasında daha büyük ve güçlü sorumluluk almaya davet eden Albayrak, kendilerinin somut rakamsal kriterlerle performans sergileyeceklerine işaret ederek, uluslararası göstergelerle süreçleri ve performansın analiz edileceğini duyurdu. Albayrak, son dönemde enflasyona mücadele, bütçe disiplini, sıkı para politikası, şeffaf iletişim alanlarında ortaya konulan performansın kendilerine yatırımcı güveni olarak uluslararası anlamda geldiğini ileri sürerek, en önemli sonucu olarak da son birkaç haftada yakın zamanda bir tarafta oldukça başarılı hazine ihalelerini gerçekleştirme sürecinin yaşandığını anımsattı. Faizlerde önemli bir düşüş trendinin yakalandığını dile getiren Albayrak, yalnızca bu hafta yapılan ihalelerin bunun en önemli göstergesi olduğunu savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol