kapat ikonu

Fiyatlar düştü, vatandaş pazara akın etti!

Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınması pazarlarda artan fiyatları iyice aşağı çekti. Vatandaş yeni fiyatlardan çok memnun...

Samsun’da sebze ve meyve fiyatlarının düşmesi sonrası vatandaş pazarlara akın etti.

Türkiye’de artan sebze ve meyve fiyatları sonrası pazarlarda adeta satışlar durmuştu ve vatandaşlar tanzim satış noktalarından alışveriş yapmıştı. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte, özellikle pazarlarda büyük fiyat düşüşü yaşandı. Fiyatların düşmesi vatandaşların pazarlara akın etmesine neden oldu.

“Fiyatlar düştü”

4 ay sonra pazarlarda bir canlanma olduğunu ifade eden pazarcı esnafı Ayhan Arslan, "Mevsimin gelmesi ve ürünlerin bollaşmasıyla fiyatlar bir hayli düştü. Sebzenin şu anda en bol olduğu zamandayız. Tanzim de kapanınca vatandaşlar pazara daha fazla ilgi gösterdi. Bayramın gelecek olması da işlere olumlu yansıdı. Böyle bir kalabalık 4 ay boyunca olmadı. Son 2 haftadır pazarlarda yoğunluk var. Fiyatların daha da düşmesi için devletin çiftçinin üstündeki yükü alması ve maliyetleri azaltması lazım. Tarladan çıkan sebze veya meyve tezgaha gelene kadar 3-4 kat pahalanıyor. Bu sorunlar giderilirse, fiyatlar daha da aşağıya düşer" dedi.

Vatandaşlar fiyatlardan memnun

Vatandaşlar da fiyatlardan memnun olduklarını ve daha da aşağı düşmesini beklediklerini söylediler.

Peki fiyatlar nasıl?

Samsun'da Unkapanı Halk Pazarında taze fasulyenin kilosu 7 TL, biberin kilosu 2,5 TL, patlıcan kilo 4 TL, domates kilo 3 TL, salata kilo 2,5 TL, havuç kilo 5 TL, kabak kilo 2-5 TL, patates kilo 3 TL, soğan kilo 3 TL, sarımsak kilo 20 TL, kiraz kilo 10 TL, erik kilo 5 TL, muz kilo 12 TL, üzüm kilo 10 TL, kayısı kilo 10 TL, kavun kilo 5 TL, çilek kilo 10 TL ve 6 adet limon da 5 TL'den satılıyor.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol