kapat ikonu

Fiyat artışı ile ilgili 5 bin 300 firma denetlendi

Fiyat artışı denetimleri kapsamında bugüne kadar 5 bin 300 firma, 77 bin 386 ürün denetlendi.

  • Gündem
  • 25 Ekim 2018 14:17
  • Son Güncelleme: 25 Ekim 2018 14:25
Fiyat artışı denetimleri kapsamında bugüne kadar 5 bin 300 firmanın denetlendiğini açıklayan Ticaret Bakanı Pekcan, 77 bin 386 ürünün kontrol edildiğini söyledi.
 
Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Toplantısı'nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını ve taleplere ilişkin bakanlık olarak üzerlerine düşen çalışmaları yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Bakan Pekcan buradaki konuşmasında konkordato ile ilgili incelemelerin de başlatılacağını ifade ederek, KDV iadeleriyle ilgili de çalışma talep edildiğini kaydetti. Pekcan tarafından yapılan açıklamaya göre 5 bin 300 firma, 77 bin 386 ürün denetlendi. 337 firmanın 6 bin 358 ürününde hatalı fiyat artışı tespit edildi. Bin 581 ürünün etiketinde yanlış uygulamalar, gramajlarda oynamalar fark edildi. Alo 175 hattına 46 bin 13 başvuru gelirken, 15 kişilik kadronun da 30 kişiye çıkarıldığı bildirildi
 
KONKORDATOYLA İLGİLİ İNCELEME BAŞLATILACAK
 
Pekcan, toplantıda dile getirilen sorunları değerlendirerek, konkordatoyla ilgili incelemelerin başlatılacağını duyurdu. Tasfiyeyle ilgili kanun taslağının hazır olduğunu ve en kısa zamanda çıkarılacağını bildiren Pekcan, fiyat farklarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini aktardı. Pekcan, kısa çalışma ödeneğiyle ilgili çalışmaların hazırlandığını ve bugünlerde çıkacağını belirtti.
 
KDV İADELERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA TALEP EDİLDİ
 
Pekcan, sektör odaklı sıkıntıları not aldıklarını, bunları değerlendireceklerini vurgulayarak, KDV iadeleriyle ilgili çalışma talep edildiğini ve en azından bunların teminat gösterilebileceğini ifade etti.
 
KİMSEYİ İNCİTMEDEN, KIRMADAN, RENCİDE ETMEDEN İNCEMELE YAPILIYOR
 
Firma ve marketlerde gerçekleştirilen fiyat denetimleri ile ilgili bilgiler de veren Pekcan, bakanlıkça ticaret erbaplarına sorun oluşturmayacak, itibarını zedelemeyecek şekilde bu çalışmaların yürütüldüğünü anlatarak, zabıtalarla ilgili olarak ticaret il müdürlüklerine, verilen görevi kimseyi kırmadan, incitmeden, rencide etmeden yapılması yönünde talimat verildiğini açıkladı.
 
6 BİN 358 ÜRÜNDE HATALI FİYAT ARTIŞI TESPİT EDİLDİ

Şu ana kadar 5 bin 300 firma, 77 bin 386 ürünün denetlendiğini açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 337 firmanın 6 bin 358 ürününde hatalı fiyat artışı tespit edildiğini, bin 581 ürünün etiketinde yanlış uygulamalar, gramajlarda oynamalar fark edildiğini duyurdu.
 
ŞİKÂYETLER MOBİLDEN İLETİLECEK
 
Pekcan, ‘’Alo 175’’ hattına 46 bin 13 başvuru geldiğini açıkladı. 15 kişilik kadronun da 30 kişiye çıkarıldığını vurgulayan Pekcan, bu hafta mobil uygulamanın da başlatılacağını söyledi. Şikâyetle ilgili fotoğraf çekilip gönderilebileceğini anlatan Pekcan, şikâyetlerle ilgili gelişmelerin telefondan izlenebileceğini ve şikâyetler merkeze ve ticaret il müdürlüğüne giderek anından tedbir alınacağını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol