kapat ikonu

Fitch, Facebook'un kripto para birimi Libra hakkında açıklama yaptı!

Fitch Ratings, Facebook tarafından geçen hafta tanıtılan kripto para birimi Libra hakkında kritik açıklamalarda yaptı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Libra’nın bir değişim aracı olarak yarar sağlayacağını açıkladı.

Fitch Ratings, Facebook tarafından hayata geçirilen kripto para birimi Libra’nın fiyat istikrarı sağlayabileceğini ve faydalı bir değişim aracı olabileceğini vurguladı. Fitch, geçen Salı Facebook tarafından tanıtılan kripto para birimi Libra’nın, diğer para birimlerine göre daha fazla güvenli olduğunu belirtti.

Libra uzun dönemde çok yararlı olacak

Fitch raporunda şu değerlendirme yer aldı:

Libra'nın diğer kripto para birimleri karşısındaki olası avantajı, Libra fiyatının bir para kurulu gibi yedek fonda saklanan birden fazla para birimine bağlı olmasıdır. Söz konusu fonun boyutu, belirsiz tedarik veya kripto para birimleri uygulamalarındaki diğer algoritmalar yerine işlem taleplerine bağlı olarak değişecek.Fitch Ratings'ten çok kritik Türkiye açıklamasıFitch Ratings'ten çok kritik Türkiye açıklaması

Fitch'in aralarında Bitcoin'in de bulunduğu diğer kripto para birimlerinin ana kavramlarından birini belirsiz olarak tanımlamasının kripto para birimleri piyasalarında dalgalanmaya yol açabileceği endişesine karşın Fitch, Libra'nın uzun dönemde birçok yarar sağlayabileceğini savundu:

Bu önlemler fiyat istikrarı sağlayarak mevcut kripto para birimlerinin spekülatif yaklaşımlarını geride bırakabilir ve bir değiş-tokuş aracı ya da tasarruf aracı olarak yararlı olabilir.

Yasal para birimleri gibi hizmet verebilir

Fitch raporunda, Libra'nın bir noktada yasal para birimleri gibi hizmet verebileceğini öngörürken, şöyle devam etti:

Libra Birliği, 1 milyarı cep telefonu kullanan ve 500 milyonu internete erişebilen 1.7 milyar yetişkinin bankalardan aldığı hizmetin yetersiz olduğunu öngörüyor. Birlik, bankaların hizmet veremediği bu nüfusa kendi kripto para birimiyle, 1 doların altında hava işlemleriyle neredeyse hiç masraf olmadan hizmet verebileceğini öngörüyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol