kapat ikonu

Fıstık 'kadınların hünerli eliyle' ekonomiye kazandırılıyor

Siirt'te devlet desteği sayesinde kurulan tesiste, il ekonomisine senede ortalama 750 milyon Türk lirası katkı yaratan, 9 bin ailenin geçimini sağlayan fıstığın, kadınların hünerli elleriyle işlendikten sonra piyasaya sürüldüğü anlatıldı.

  • Sektörel
  • 02 Ocak 2019 12:35
  • Son Güncelleme: 02 Ocak 2019 12:50
Siirt’te yetişen, tadı ve görüntüsü diğer çeşitlerine göre farklı olan fıstık, kadınların hünerli elleriyle işlenerek ekonomiye kazandırılıyor.
 
17’Sİ KADIN 26 KİŞİYE İSTİHDAM
 
20 milyona ulaşan ağaçtan toplanan yaklaşık 60 bin ton rekolte ile kent ekonomisine senede ortalama 750 milyon Türk lirası katkı yaratan fıstığın işlenerek piyasaya sürülecek olması üreticiye umut verdi. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 35 bin metrekare alanda kurulan tesiste, 17'si kadın 26 kişiye istihdam sağlanıyor. Üreticilerin tesise getirdiği fıstıkları kadınlar işliyor, paketledikten sonra piyasaya sürüyor.
 
SON KONTROLDE KADIN ELİ DEĞİYOR
 
Tesis sorumlusu Erol Avcı, Siirt fıstığının şehir ve ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını anlatarak, kentte elde edilen fıstığın işlenmesinin önemine değindi. Kalitenin artmasında önemli bir rol oynayan tesiste yaş fıstığın, işlenmesinden ambalajına kadar her türlü işleme tabi tutulduğunu dile getiren Avcı, tesiste 26 çalışandan 17'sinin kadın olduğunu vurgulayarak, fıstıkların özellikle son kontrolde kadın elinden geçmesini tercih ettiklerini dile getirdi.
 
‘’SİİRT FISTIĞI HAK ETTİĞİ DEĞERE KADIN ELİYLE KAVUŞUYOR’’
 
Siirt fıstığının hak ettiği değere kadın eliyle kavuştuğunu söyleyen Avcı, kadınların her aşamada çalışmaları titizlikle sürdürdüğüne işaret ederek, amaçlarının ürüne katma değer sağlamak olduğunu bildirdi.
 
FISTIĞIN GETİRİSİ 1 MİLYAR TÜRK LİRASINA ULAŞACAK
 
Avcı, Siirt fıstığına yönelik talebin çok olduğunu anımsatarak, 2019 yılının Siirt fıstığı için mükemmel bir yıl olacağını ileri sürdü. Üreticilerin, Siirt’in ve Türkiye’nin kazanacağını kaydeden Avcı, önümüzdeki birkaç yılda fıstığın getirisinin 1 milyar Türk lirasına ulaşmasının beklendiğini açıkladı. Avcı, fıstıkçılığın Türkiye’de her geçen gün geliştiğine dikkati çekerek, bu alanda en büyük üretici il olmayı hedeflediklerinin altını çizdi.
 
Tesiste hijyen ve sanitasyon sorumluluğunu görevini yürüten Özlem Akboğa, fıstığın tesiste hijyenik bir ortamda kadın eliyle işlendiğini hatırlatarak, hijyenik şartlarda ayıklanan fıstıkta paketleme aşamasına geçildiğini anlattı.
 
Çalışanlardan Emine Erzen, Siirt fıstığının gerçek lezzetini tüketiciyle buluşturmaya gayret ettiklerini ifade ederek, tesiste çalışıp aile bütçesine katkı sağladığını aynı anda kent ve Türkiye ekonomisi için son derece önemli olan Siirt fıstığının son aşamasında görev almanın mutluluğunu yaşadığını vurguladı.
 
Bir başka çalışan Seher Toprak ise fıstığın işlenmesi aşamalarını titizlikle sürdürdüklerini bildirdi.
 
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol