kapat ikonu

Fırsatçıların baskı kurmasına izin verilmeyecek

Bakan Pekcan, fırsatçılık yapanların alın teriyle kazananların üzerinde baskı kurmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sermayesini alnının teriyle, bileğinin gücüyle birleştiren esnaf ve sanatkârın Türkiye'nin ekonomik ve sosyal yapısının omurgası olduğunu ifade ederek, esnafın ticarette yalnızca kâr elde etmenin dışında toplumun refahını da ön planda tutan Ahilik Teşkilatı'nın günümüzdeki temsilcileri olduğunu öne sürdü.
 
Fırsatçılık yapanlara izin verilmeyecek
 
Bunun temel ilkelerinin hilesiz iş, sağlam mal ve ölçülü kâr olduğuna işaret eden Pekcan, Ahi birliklerinin, bu ilkelere uymayanların "pabuçlarını dama atarak" cezalandırdıklarını anımsatarak, bakanlık olarak Ahilik ilkelerine aykırı davrananlara karşı önlem aldıklarını bildirdi. Pekcan, bu kapsamda iç piyasada spekülasyon oluşturup, tüketiciye zarar verenleri engellemek adına denetimler yaptıklarını dile getirerek, bu süreç içerisinde fırsatçılık yapanların alın teriyle kazananların üzerinde baskı kurmasına izin verilmeyeceğini yineledi.
 
Esnafın rekabet gücünü yükseltecek hamlelere imza atıldı
 
Esnaf ve sanatkârlara sıfır faizli yeni kredi imkânları gibi birçok destek sağladıklarını anımsatan Pekcan, esnafı faize ezdirmediklerini öne sürerek, "Güçlü Esnaf Güçlü Ekonomi" vizyonu kapsamında esnafın rekabet gücünü yükseltecek hamlelere imza attıklarını savundu. Pekcan, esnaflardan gelen binlerce talebi değerlendirdiklerini, bir kısmını karşıladıklarını bir kısmını ise ilgili kurumlara ilettiklerini vurgulayarak, hepsini takip ettiklerini, bunlar için esnaflara geri dönüş yapıklarını ve Bakanlık olarak esnaflar için atılacak her adımın takipçisi olmaya ve sorunları hızla çözmeye devam edeceklerini kaydetti.
 
Esnaf ve sanatkârın ihracatçı yapılması hedefleniyor
 
Pekcan, Türkiye’nin gelişmesini, yüksek gelirli ülkeler ligine çıkarılmasını sağlayacak anahtarın daha fazla ve daha yüksek katma değerli ihracat olduğunu aktararak, bunun için esnafın da ihracatçı olması için destekler sağladıklarını anımsattı. Esnaf ve sanatkârların yerel bir işletme olmaktan çıkarıp e-ticareti kullanarak ihracatçı yapılmasının hedeflendiğini anlatan Pekcan, bu doğrultuda, esnafların ihracat kapasitesini artırmak için esnaf ve sanatkârlara yönelik Pazarlama ve Markalaşma Projesi’ni hayata geçirdiklerini açıkladı. e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri verdiklerini beyan eden Pekcan, esnaflardan iç ticaretteki başarının dış ticarete de yansıtılmasını, ihracata daha fazla katkı sunmalarını beklediklerini kaydederek, bu hedeflerde de başarılı olunacağını ve esnafların dünya pazarlarına açılacağını ileri sürdü.
 
Pekcan’ın ardından söz alan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise hükûmetin 900 senelik ahilik kültürünün temsilcisi esnaf ve sanatkâra her zaman destek olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin karşılaştığı ekonomik dalgalanmada esnafın payının bulunmadığını söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol