kapat ikonu

Fırsatçılara Göz Açtırılmadı! Uydudan Tespit Edildiler..

Antalya'nın denize yakın bölgelerinde bulunan hazine arazilerine yapılan kaçak yapılar uydu görüntülerini inceleyen müfettişler tarafından tespit edildi. Ruhsatlar iptal edilirken inşaatlar yıkılmaya başlandı.

İmar Barışı konusundaki çalışmalar devam ederken durumu fırsata çevirmek isteyen bazı fırsatçıların yaptıkları oyunlar uydu görüntüleri ile kısa sürede ortaya çıkarıldı. Bazı fırsatçıların denize yakın olan hazine arazilerinin üzerine konmak ve sahiplenmek istemeleri üzerine kaçak yapılar yaptıkları ve bu kaçak yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulundukları ortaya çıktı.
 
Yetkililerin durumdan şüphelenmeleri üzerine 1 Ocak 2018 tarihi öncesindeki görüntülerin ve sonrasındaki görüntülerin tespit çalışmaları başladı. Bu çalışmaların ardından pek çok müfettiş bir araya geldi. Ardından incelemelerin ardından verilen 65 belgenin iptal edildiği açıklandı. Şimdiye kadar 64 binanın yıkım çalışmaları tamamlandı. Devam eden inşaat çalışmalarının sayısı ise dikkat çekerken 350 olduğu belirlendi.
 
Hazine Arazileri Olmasına Özen Gösterdiler
 
Özellikle son dönemlerde Antalya'da denize yakın olan hazine arazilerinin seçildiği öğrenildi. Hem kaçak yapı arazisini satın alma hakkı kazanmak hem de bu konuda ruhsat sahibi olmak için özel bir yöntem belirlediler. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılan yapılan bu sistem içerisine dahil edilmemesine karar verildi.
 
Bazı sahil bölgelerinde değeri milyonlarca lira olan hazine arazilerinin hedef seçilmesi bir süre sonra dikkat çekti. Fırsatçılar durumu değerlendirmek isterken vatandaşların şikayetleri sonucunda gerçek ortaya çıktı. Bunun üzerine uydu görüntüleri müfettişler tarafından incelenmeye başladı. Karşılaştırmaların yapılması sonrasında tek tek kaçak yapılar ortaya çıkmaya başladı. Günümüzde hala 305 adet inşaat çalışmasının devam ettiği öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol