kapat ikonu

Fırıncıların problemleri bakanlıklarda çözülmeli

TBMM'de ekmeğin, siyasete ayar veren bir meta olarak kullanılıyor olmasının kendilerini üzdüğünü söyleyen Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, fırıncıların sorunlarının çözüm noktalarının grup toplantılarının olmadığını, ilgili bakanlıklar

  • Sektörel
  • 06 Şubat 2019 14:05
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2019 14:14
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı, Meclis’te ekmeğin siyasete ayar veren bir meta olarak kullanılıyor olmasının kendilerini üzdüğünü anlatarak, fırıncıların sorunlarının çözüm noktasının grup toplantıları olmadığını, ilgili bakanlıklar olduğunu savundu.
 
Gazetecilere konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) ekmeğin, siyasete ayar veren bir meta olarak kullanıldığını ifade ederek, bu durumun kendilerini üzdüğünü belirtti.
 
ÜRETİM AŞAMASINDA ESNAFIN GECESİ GÜNDÜZÜ YOK
 
Dün TBMM'deki bazı grup toplantılarında ekmeğe ilişkin yapılan değerlendirmelerden bahseden Balcı, ekmeğin halkın en önemli gıda maddesi olduğunun altını çizerek, kimsenin ekmek üzerinden siyaset yapmamasını istedi. Balcı, üretim aşamasında esnafın ne gecesi olduğunu ne de gündüzü olduğunu anımsatarak, esnafın alın terini emeğiyle bütünleştirirken, nimeti en iyi şekilde vatandaşlarla buluşturmayı hedeflediğini söyledi. Hâl böyle iken TBMM'de ekmeğin, siyasete ayar veren bir meta olarak kullanılıyor olmasının kendilerini üzdüğünü yineleyen Balcı, ekmek üreticilerinin tek ve yegane temsilcisinin Türkiye Fırıncılar Federasyonu ve ticaret odaları olduğuna dikkati çekerek, bir başka ifadeyle ekmek üreticilerinin temsilcilerinin Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki sivil toplum kuruluşları olduğunu aktardı.
 
YAŞANILAN PROBLEMLER HİÇBİR ZAMAN KAPI ARKASINDA KONUŞULMADI
 
Balcı, siyaset arenasında, kişisel menfaat arayanların oluşturduğu derneklerin fırıncı esnafını temsil edemeyeceğine vurgu yaparak, fırıncıların sorunları olduğunu, ancak bu sorunların çözüm noktasının grup toplantıları olmadığını ve ilgili bakanlıklar olduğuna işaret etti. Kendilerinin de yaşanılan problemlerin çözümü noktasında gerek Ticaret Bakanlığı gerek Tarım ve Orman Bakanlığı gerekse İçişleri Bakanlığı ile her zaman koordineli şekilde hareket ettiklerini ve en iyiye ulaşma noktasında gayret sarf ettiklerini anlatan Balcı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gizli gizli herhangi bir şey söylemediklerini beyan ederek, yaşanılan problemleri hiçbir zaman kapı arkasında konuşmadıklarını öne sürdü.
 
TÜRKİYE’NİN MENFAATLERİNE ZARAR VERECEK GİRİŞİMDE BULUNULMADI
 
Balcı, alenen ve her ortamda sıkıntıları gündeme getirirken, Türkiye’nin menfaatlerine zarar verecek girişimlerde de bulunmadıklarına dikkati çekerek, ekmek üreticisinin de aynı zamanda bir tüketici olduğu gerçeğinden hareketle problemlerin iş birliği ve dayanışmayla birlikte çözümleneceğine inandığını söyledi. Balcı, sözlerini noktalarken, ekmeğin, bir nimet olduğunu ve yerinin de siyaset olmadığını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol