kapat ikonu

Fındıkta emanet sistemine dikkat edin

Fındık üreticilerinin fiyatların sürekli olarak yükselmesini engellemek için emanet sistemine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılar yapıldı.

Fındık üreticilerinin fiyatların sürekli olarak yükselmesini engellemek için emanet sistemine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılar yapıldı.
 
FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı tarafından fındık üreticilerini yakından ilgilendiren birtakım uyarıların yapıldığı açıklandı. Son dönemlerde fındık fiyatlarında bir yükselişin yaşandığı gözle görülür bir şekilde gündeme gelmişti. Ancak bu süreçte fiyatların düşürülmesi için birtakım önlemler alınmaya başlandı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaların ardından fındık fiyatların yükselmesinde en büyük etkenin emanet sisteminin gündeme gelmesinden dolayı kaynaklandığı açıklandı. Bu durumda serbest piyasaya güvenildiği zaman fiyatların bir anlamda yükselmesinin engellenebileceği belirtildi.
 
Yükselen fiyatların satış oranlarını da düşürmesinden dolayı pek çok çiftçinin verdiği emeklerin karşılığını alamamaktan şikayetçi oldukları belirlendi. Bu süreçte emanete verilmemesi gereken fındıkların serbest piyasa içerisinde değerlendirilmesinin hem üretici hem de tüketici açısından olumlu bir adım olabileceği belirtildi. Emanet sistemi fiyatları doğrudan etkiliyor. Serbest piyasa şartlarının kullanılması bu süreçte engellenirken üretici farkında olmadan kendi sonunu kendisi hazırlıyor.
 
Emanet konusunda ısrarcı olan üreticilerin ise yapmış oldukları tercihler konusunda dikkatli davranmaları konusunda uyarılar yapıldı. Bu uyarılara göre vatandaşların emanet seçmek konusunda ısrarlı davranmaları halinde FİSKOBİRLİK'i tercih edebilecekleri özellikle belirtildi. Tüm fındığın gerekli analizlerden geçirildikten sonra sorunsuz bir şekilde alınabileceği ifade edildi. Çiftçinin birlik konusunda son dönemlerde bilinçlenmesi ve bu süreçte güvenin ve yapılan yatırımların artırılmasının olumlu bir adım olduğu açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol