kapat ikonu

Fındık üreticisine 'gelir desteği' uyarısı

2018 yılı fındıkta alan bazlı gelir desteği başvurularının 31 Aralık'ta sona ereceği hatırlatılarak, üreticilerin bu tarihi kaçırmamaları gerektiği uyarısı yapıldı.

  • Sektörel
  • 14 Aralık 2018 17:09
  • Son Güncelleme: 14 Aralık 2018 17:14
2018 yılı fındıkta alan bazlı gelir desteği başvurularının 31 Aralık'ta sona ereceğine dikkati çeken Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticilerin desteklemeden yararlanmak için bu tarihi kaçırmamaları gerektiğini söyledi.
 
Soydan tarafından oda binasında düzenlenen basın toplantısında, 2009 yılından itibaren ödenen fındıkta alan bazlı gelir desteğinin üreticilerin yüzünü güldürdüğü aktarıldı.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
 
Soydan, üreticilerin devlet desteğinden son derece memnun kaldığını vurgulayarak, fındık üreticisini bu konuda yalnız bırakmayan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükûmete bu vesileyle teşekkürlerini iletti.
 
DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN ‘TARİHİ KAÇIRMAYIN’ UYARISI
 
Söz konusu desteğin, bölgedeki en önemli devlet desteklerinden biri olduğuna işaret eden Arslan Soydan, şu anda 2018 yılı müracaatlarının devam ettiği bilgisini paylaşarak, özellikle 2018 yılı desteğinde imza işleri gıda, tarım ve hayvancılık ilçe müdürlüklerinde bu ay sonundan itibaren sona ereceğini bildirdi. Soydan, üreticilerin desteklemeden yararlanmak için bu tarihi kaçırmamaları gerektiğini yineleyerek, aksi durumda üreticilerin bu desteklemeden faydalanamayacağını hatırlattı.
 
GELİR DESTEĞİ DEKAR BAŞINA 170 LİRA
 
Soydan, bu sene üreticilerin destekleme başvurularına çok ciddi ilgisinin olduğunu ileri sürerek, tüm üreticilerin bu desteklemeden yararlanmasının beklendiğini anlattı. Geçtiğimiz yıllarda binlerce kişinin destek başvurusu yapmamış ya da tarihi kaçırdığını anımsatan Soydan, 2018 yılı fındıkta alan bazlı gelir desteğinin geçen senelerde olduğu gibi dekar başına 170 Türk lirasından ödeneceğini duyurdu.
 
BORSADA 151 BİN TONUN ÜZERİNDE FINDIK İŞLEM GÖRDÜ
 
Öte yandan fındık ile ilgili bir başka gelişme de borsada yaşandı. Ticaret borsalarında ekim ayının sonundan itibaren 151 bin tonun üzerinde fındığın işlem gördüğü öğrenildi. Giresun Ticaret Borsası tarafından yapılan yazılı açıklamada, fındık üretilen bölgelerdeki 21 ticaret borsasında, 1 Ağustos-31 Ekim 2018 döneminde yapılan fındık satış işlemlerine ilişkin bilgiler paylaşıldı.
 
EN FAZLA İŞLEM SAKARYA’DA GERÇEKLEŞTİ
 
İlk üç ay içerisinde borsalarda 151 bin 714 ton fındığın işlem gördüğü belirtilirken, en fazla işlemin 46 bin 374 tonla Sakarya'da gerçekleştiği vurgulandı. Sakarya'nın ardından 40 bin 670 tonla Ordu ve 16 bin 327 tonla da Trabzon ticaret borsalarının geldiği açıklandı. Giresun Ticaret Borsasında ise bu dönemde 11 bin 712 ton fındığın işlem gördüğü duyuruldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol