kapat ikonu

Fındık Üreticileri Gübre Fiyatlarında İsyan Ettiler

Fındık üreticileri üretimleri sırasında bol miktarda kullandıkları gübrenin fiyatının artmasından dolayı üretim yapamayacaklarını ifade ederek isyan ettiler.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan tarafından yeni bir açıklama ve değerlendirme yapıldı. son yıllarda gübre fiyatlarının giderek artması ile üreticilerin üretimler sırasında zor durumda kaldıkları ifade edildi. Geçtiğimiz yıllarda yazlık gübre fiyatlarının 45 50 lira arasında olduğu ve sadece bir yıl içerisinde gelen zamlarla birlikte şuan gübre fiyatlarının 65 70 liraya kadar çıktığı ifade edildi. Üreticilerin bu süreçte üretim yapmaya yetecek kadar gübre almalarının mümkün olmadığı belirlendi.
 
Üreticilerin şu sıralar gübre alarak fındık bahçelerine saçmaları gerekiyor. Üretimde verimin ve kalitenin sağlanması için gerekli olan bu işlem son zamanlarda üreticileri zora sokmaya başladı. Yazlık gübre olarak geçen gübre fiyatlarının son derece yüksek olması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Yazılı olarak yapılan açıklamada bir çuval gübrenin 45 50 lira arasında değiştiği ve bunun bile yüksek bulunduğu geçtiğimiz yıllardan bu yıla çuval fiyatı 70 lira olarak güncellendi.
 
Fiyatlarda İndirim Yapılması Bekleniyor
 
Fındık üretiminin artması ve üretimde verimin gerçekleşmesi için kaliteli bir gübrenin kullanılması en önemli şartlar arasında yer alıyor. Ancak üreticilerin yüksek fiyatlardan dolayı alamadıkları gübre verimi ve üretimi kısa sürede düşürebilir. Üreticiler bu konuda yetkililerden gerekli yardımları bekliyor. Gübre fiyatlarına bir an önce gerekli müdahalenin yapılması ve böylece üreticinin rahatlatılması isteniyor. Verimin ve üretimin artmasının tüketiciye ulaşan rakamlarda da son derece önemli olduğu belirtiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol