kapat ikonu

Fındık rekolte tahmini açıklandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik fındık rekoltesi ile ilgili tahminleri açıkladı. Bakan Çelik bu yılki rekoltenin 468 bin ton olduğunu bildirdi. Üreticiyi sevindiren fındık fiyatlarının tüketici tarafında üzüntüye neden olacağı çünkü raf

  • Sektörel
  • 13 Temmuz 2016 11:38
  • Son Güncelleme: 13 Temmuz 2016 11:42
Geçen yıla kıyasla düşüş gösteren rekolte tahminin üreticiyi sevindireceği ancak raflardaki fiyatı yükselteceği tahmin ediliyor.
 
Fındık sezonunun başında 14.50 liradan satılan fındık 7.50 lira seviyesine kadar düşmüş ve asılsız rekolte nedeniyle bu düşüşün yaşandığını dile getiren üretici isyan etmişti. Kritik rekolte tahminini Bakan Çelik 468 bin ton olarak açıkladı. Geçen yıla göre düşüş gösteren rekolte tahminleri nedeniyle fiyatların artacağı ancak raflardaki artışın alıcıyı üzeceği düşünülüyor.
 
Konuyla ilgili görüş bildiren ve açıklanan rekolte tahminlerinin geçen yılın altında kaldığını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, "Rakamlarda yüzde 30'a yakın bir düşüş var. En önemli nedeni doğal afetler, don olayı ve aşırı yağış oldu" şeklinde konuştu.

Fındık fiyatı tahminleri

 
Sezon başında yaklaşık 15 liradan açılışını yapan ancak kısa süre sonra asılsız rekolte tahminlerinin de etkisiyle 7.50 ile 8 lira arasına düşen fındık fiyatlarının bu sefer yükselmesi bekleniyor. Bu konuyla ilgili görüş bildiren bir diğer isim Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ise, bundan sonraki süreçte fındık fiyatının 10 lira olmasını beklediklerini kaydetti.
 
Ancak tüketici tarafında ise bu durumun olumsuz karşılanacağını raflara zamlı fiyatların düşeceğini de bildirdi. karan, tüketicinin zaten pahalıya erişebildiği fındığı daha da pahalıya alabileceğini söyledi.
 
Eko Gündem
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol