kapat ikonu

Fındık kabuğu ve mısır sapından elektrik üretiliyor

Çorum'da kurulan santralde, bitkisel atıkların enerjiye dönüştürüldüğü öğrenildi.

  • Sektörel
  • 04 Kasım 2018 10:50
  • Son Güncelleme: 04 Kasım 2018 10:58
Trabzon merkezli Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret AŞ tarafından Çorum'un
Mecitözü ilçesinde kurulan santralde, bitkisel atıkların enerjiye dönüştürüldüğü öğrenildi. Fındık kabuğu, mısır ve ayçiçeği sapı ile odun talaşının yakılmasıyla santralde 45-50 bin ton bitkisel atık yakılıyor, 35 milyon kilovatsaat enerji üretilmesi hedefleniyor. Yeni kurulacak tesis ile birlikte de 2020’de hedef 175 milyon kilovatsaat net elektrik üretimi planlanıyor.
 
BİTKİSEL VE TARIMSAL ATIKLARDAN ENERJİ
 
Oltan ve Köleoğlu Enerji, enerji sektörüne 2014 yılının başlarında faaliyete başladı. Firma, biyokütle olarak adlandırılan ve genellikle bitkisel ve tarımsal atıkların kullanılmasıyla oluşturulan enerji uygulamalarıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Türkiye'de, bitkisel atık olarak da nitelendirilen farklı organik atıklar kullanılarak enerji üretiminin geliştiği bildirildi.
 
İLK SANTRAL MECİTÖZÜ’NE KURULDU
 
Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Doğan, biyokütle olarak bilinen ve genellikle bitkisel ve tarımsal atıkların oluşturulmasıyla elde edilen enerji uygulamalarında Çorum'un Mecitözü ilçesinde ilk santrali kurduklarını aktardı.
 
YILDA 50 BİN TON BİTKİSEL ATIKTAN 35 MİLYON KİLOVATSAAT ENERJİ
 
Doğan, Kurdukları santralde fındık kabuğu, mısır ve ayçiçeği sapı ile odun talaşının yakılmasıyla enerji ürettiklerini vurgulayarak, buradaki santralde 45-50 bin ton bitkisel atığın yakılıp yılda 35 milyon kilovatsaat enerji üretileceğinden bahsetti.
 
ÖZ KAYNAKLARDAN ÜRETİM YAPARAK DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTİRME HEDEFİ
 
Zaman içinde santralin kapasitesinin 100 megavata kadar yükseltileceğini anlatan Doğan, biyokütle enerjide bitkisel atıkları değerlendirerek çevre kirliliğini önlemek ve enerjide dışa bağımlı olan Türkiye'nin kendi öz kaynaklarını kullanarak tasarruf sağlanmasını hedeflediklerini açıkladı. Doğan, şirket olarak ikinci santrali Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde kurmayı planladıklarını ifade ederek, bu kapsamda inşaat çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.
 
Fındık kabuğu ve mısır sapından elektrik üretiliyor-1
 
175 MİLYON KİLOVATSAAT ELEKTRİK
 
Kurulacak tesiste yılda yaklaşık 150 bin ton ham maddenin yakılması ile 2020 yılının başından itibaren yaklaşık 175 milyon kilovatsaat net elektrik üretmeyi planladıklarını söyleyen Doğan, üretilmesi hedeflenen brüt enerjinin yaklaşık yüzde 15'i santralin yardımcı tesislerinin elektrik tüketimine harcanacağını anlatarak, geriye kalan yaklaşık yüzde 85'inin de satılacağını belirtti.
 
ÜRETİCİLERE YENİ GELİR KAYNAĞI
 
Doğan, atıkların ekonomik değer hâline geleceğine dikkati çekerek, bunun dışında bugüne kadar hiç kullanılmayan bu atıklarla kırsal kesimde yeni bir gelir imkânı da sunduklarını kaydetti. Doğan, sözlerinin sonunda bitkisel atıklarla üreticilerin az da olsa yeni bir gelir kaynağına kavuştuğunu ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol