kapat ikonu

Fındık ihracatının yüzde 38'i Trabzon’dan yapıldı

Türkiye'den yılın ocak-eylül ayı döneminde yapılan fındık ihracatının yüzde 38'lik kısmını Trabzon merkezli firmalar gerçekleştirdi.

Türkiye'den yılın ocak-eylül aylarını kapsayan 9 aylık döneminde gerçekleştirilen 1 milyar 116 milyon 88 bin 110 dolarlık fındık ihracatının yüzde 38'lik kısmını Trabzon merkezli firmaların oluşturduğu belirtildi.
 
187 BİN TON FINDIK İHRACATI YAPILDI
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nden (DKİB) edinilen bilgilerde, bu yılın ilk 9 ayında 187 bin 152 ton fındık ihracatı yapılırken, 1 milyar 116 milyon 88 bin 110 dolar da gelir elde edildiği kaydedildi.
 
EN ÇOK İHRACAT ALMANYA’YA
 
264 milyon 173 bin 176 dolarla ihracatta ilk sırada Almanya yer alırken, Almanya’yı 185 milyon 925 bin 826 dolarla İtalya izledi. 71 milyon 869 bin 726 dolarla Fransa ise üçüncü oldu.
 
TÜRKİYE GENELİNİN YÜZDE 38’İNİ KAPSIYOR
 
2018 yılının ilk 9 aylık döneminde Trabzon’dan toplamda 70 bin 928 ton fındık ihracatı yapılırken, 428 milyon 397 bin 887 dolar gelir elde edildi. Trabzon’ndan gerçekleşen fındık ihracatı ise Türkiye geneli fındık ihracatının yüzde 38'ini kapsıyor.
 
TRABZON’DAN EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER
 
Yılın ocak-eylül ayını kapsayan dönemde Trabzon’da faaliyet gösteren firmalardan toplamda 71 milyon 76 bin 655 dolarlık ihracat Almanya’ya yapılırken, Almanya’yı 69 milyon 609 bin 364 dolarla İtalya izledi. Üçüncü ise Fransa olurken, bu ülkeye yapılan fındık ihracatı bedeli 51 milyon 9 bin 67 dolar oldu.
 
‘’TRABZON FINDIK İHRACATINDA İYİ BİR POTANSİYELE SAHİP’’
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon’un fındık ihracatında iyi bir noktada olduğunu söyleyerek, Türkiye geneli fındık ihracatının yüzde 38'inin tek başına Trabzon merkezli firmalar tarafından yapıldığına dikkati çekti. Gürdoğan, Trabzon’un Türkiye ve Doğu Karadeniz geneli fındık ihracatında önemli bir potansiyel oluşturduğundan bahsederek, sezon sonuna kadar ihracatın ve ihracat yapılan ülke çeşitliliğinin daha da artmasını beklediğini ifade etti.
 
EN FAZLA FINDIK İHRACATI AVRUPA’YA
 
Trabzon’da söz konusu dönemde en çok fındık ihracatı Avrupa ülkelerine yapıldı. Fındığın Trabzon ve Doğu Karadeniz ekonomisinin can damarı olduğunu anlatan Gürdoğan, fındıkta her dönem değer zincirini oluşturan ihracatçı ve üreticinin iş birliği içinde iki tarafın da daha çok kazanmasını, emeğinin karşılığını almasını istediklerini dile getirdi…
 
‘’VERİM VE KALİTENİN ARTMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’’
 
Sözlerinin sonunda bunun için de en önemli unsur verim ve kalitenin artırılması olduğunu savunan Gürdoğan, DKİB’in bu yönde yapılacak çalışma ve araştırmalara önem vereceğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol