kapat ikonu

Fındık ihracatındaki hedef 240 bin tona düştü

Avrupalı alıcının Gürcistan'a yönelmesi ve fiyatlardaki istikrarsızlık nedeniyle fındık ihracatında hedef düşürüldü.

2015-2016 yılı için düşüşnülen 280 bin ton iç fındık ihracat beklentisi fındık fiyatlarındaki dengesizliğin ihracatı düşürmesiyle 240 bin tona kadar düşürüldü.
 
Fındık fiyatlarındaki dengesizlik ve ihracattaki olumsuz gidişat nedeniyle fındık ihracatındaki beklenti bu yıl 240 bin tona kadar düşürüldü.
 
Asılsız rekolte haberleri ev olumsuz hava koşulları nedeniyle dengesiz seyreden fındık fiyatları nedeniyle fındık ihracatı gerilemeye başladı. 2015-2016 dönemindeki 8 aylık sürenin ilk aylarında beklentilerle paralel giden fındık ihracatı son aylarda düşmeye başladı. Bu gidişatın devam etmesi durumunda fındık ihracatında koyulan 280 bin ton iç fındık hedefinin gerçekleştirilemeyeceği düşünülüyor.
 
KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, "2015-2016 fındık ihracat döneminde yaklaşık 280 bin ton iç fındık ihraç edilmesi yönündeki beklentimiz ve tahminimiz son aylarda azalan ihracatla 240 bin tona kadar düştü" ifadelerine yer verdi.
 
http://www.ekogundem.com'un haberine göre, 2015-2016 döneminde fındık ihracatında 280 bin ton iç fındık ihraç edilmesi planlanıyordu. Ancak fındık ihracatlarındaki azalmadan ötürü fındık ihracatındaki beklenti ve planlar 240 bin tona kadar düşürüldü.
 
KFMİB (Karadeniz Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, 2015-2016 yılı için planlanan 280 bin ton iç fındık ihracatının 240 bin tona kadar düşürülmüş olduğunu açıkladı.
 
 
Fındık ihracatındaki beklentinin bu yıl karşılanmamasının nedenleri arasında ilk sırada Avrupalı fındık alıcısının Gürcistan’a yönelmiş olmasını ve fındık fiyatlarındaki dengesizliği gösteren Sevinç, eğer ki ihracatta eski hareketli günlere dönülmezse bazı kesimlerin bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirtti.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol