kapat ikonu

Fındık ihracatında Trabzon lider

Türkiye'den yılın ilk 10 ayındaki yaklaşık 1,3 milyar dolarlık fındık ihracatının yüzde 38'inin Trabzon'daki firmalar tarafından yapıldığı açıklandı.

Türkiye'den 2018’in ocak-ekim döneminde yapılan yaklaşık 1,3 milyar dolarlık fındık ihracatının yüzde 38'inin Trabzon'daki firmalar tarafından gerçekleştiği belirtilirken, bu rakamın 496 milyon dolara tekabül ettiği öğrenildi. En çok ihracatın Avrupa ülkelerine yapıldığı bilgisi verilirken, Uzak Doğu ülkelerine ihracatın yapıldığı kaydedildi. Öte yandan bu 496 milyon dolarlık gelirin, 64 ülkeye gönderilen fındıktan elde edildiği vurgulandı.
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamasında Trabzon'un fındık ihracatında her zaman ön planda olduğunu ifade etti.
 
İHRACATTA ÜLKE ÇEŞİTLİLİĞİ MUTLU EDİYOR
 
Türkiye'nin 10 aylık fındık ihracatında da şehirdeki firmaların lider olduğunu belirten Gürdoğan, Trabzon'dan 64 ülkeye fındık ihraç edildiğini dile getirdi. Gürdoğan, fındık ihracatında Avrupa ülkelerinin başı çektiğini, ancak dönemlerde Uzak Doğu ülkelerine yönelik ihracatta ciddi artışlar yaşandığını söyleyerek, ülke çeşitliliğindeki artışın kendilerini mutlu ettiğini anlattı.
 
TRABZON’DAN 64 ÜLKEYE FINDIK GÖNDERİLDİ
 
Trabzon’dan 2018’in ocak-ekim döneminde 64 ülkeye 82 bin 947 ton fındık ihraç edilip 496 milyon dolar gelir sağlandığına işaret eden Gürdoğan, önümüzdeki dönemde de fındık ihracatı ve ülke çeşitliliğini daha üst noktalara çıkarmak istediklerini bildirdi.
 
Gürdoğan, sözlerinin sonunda ise fındığın Trabzon ve Doğu Karadeniz ekonomisinin can damarı olduğuna dikkati çekti.
 
FİSKOBİRLİK 10 BİN TON FINDIĞI BEKLİYOR
 
Öte yandan fındık ile ilgili bir gelişme daha yaşandı. Geçen gün açıklama yapan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, kısa zamanda kararnamenin hazırlanarak yayımlanmasını ve 10 bin ton fındığın da birliğin kullanımına sunulmasını beklediğini açıkladı.
 
10 BİN TON FINDIK BİRLİĞİN DESTEKLENMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TMO'nun stoklarından 10 bin ton fındığın teminat karşılığı FİSKOBİRLİK'e verilerek kurumun destekleneceği yönünde açıklamasını hatırlatan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, 10 bin ton fındığın birliğin desteklenmesi ve güçlenmesi açısından önemine değindi.
 
HENÜZ TAKVİM BELİRLENMEDİ
 
Bayraktar, geçen hafta Ankara'da, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölge milletvekilleri ve TMO yetkilileriyle bir araya geldiklerini belirterek, konu ile ilgili henüz bir takvimin belirlenmediğini vurguladı. Aktarım için kararnamenin çıkarılmadığını ifade eden Bayraktar, bu noktadaki temasların devam ettiğini söyledi. Bayraktar, kısa zamanda kararnamenin hazırlanarak yayımlanmasını ve ardından da 10 bin ton fındığın FİSKOBİRLİK'in kullanımına sunulmasını beklediklerini kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol