kapat ikonu

Fındık fiyatlarındaki son durum nedir?

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli geçim kaynaklarından birisi olan fındık, yaşadığı ani fiyat dalgalanmaları nedeniyle üreticisini ümitsizliğe sürükledi. Sezonu 14-15 lira aralığından açan kabuklu fındığın kilogram fiyatı 8-9 lira aralığına geriledi.

  • Gündem
  • 25 Nisan 2016 17:34
  • Son Güncelleme: 25 Nisan 2016 17:35
Karadeniz’de milyonlarca kişinin tek geçim kaynağı olan fındık bu yıl beklentileri karşılamadı. Fındık fiyatlarındaki ani düşüşler üreticiyi telaşlandırdı.
 
Karadeniz’in en önemli doğal güzelliklerinden ve ihracat ürünlerinden bir tanesi olan fındık bu yıl üreticiyi telaşlandırdı. Fındık fiyatlarında meydana gelen ani dalgalanmalar nedeniyle üretici zarar etmekten korkuyor. Fındık fiyatları sezona 14-15 lira seviyesinden giriş yapmış olmasına rağmen şu an kabuklu fındığın kilosu piyasalarda 8-9 TL civarına inmiş durumda.
 
Fındık fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. Kısa bür süre önce sezona giriş yaptığı fiyatın çok altına düşen fındıktak idüşüşün önü alınamıyor. Sezonun başlangıcında 15 liradan satışa sunulan fındık son olarak piyasalarda 9 lirayı gördü. 8-9 lira civarlarında satılan fındıktaki ani dalgalanma fındık üreticisini zora soktu. Fındık üreticisi bu yıl beklentileri karşılamayan fındıktan zarar etmekten korkuyor.
 
Sürekli düşen ve 9 lira seviyesini gören fındık nedeniyle isyan eden fındık üreticisi tekelleşmenin meydana geldiği fındık sektöründe yetkililerin açıklamalarına göre bazı gruplar tarafından yapılan haksız rekabet maksadıyla yalan haberler nedeniyle rekolte meydana geleceği hissi uyandırılan piyasalarda fındık düşüşünü devam ettiriyor.
 
Rekolte tahminlerinden etkilenen ve bu sebeple fındığını pazara indiren fındık üreticisinin de fındık fiyatlarında ani düşmelere neden olmuş olabileceği düşünülüyor. Bu konuda ziraat odaları da fındık uyarıcılarını önemle uyarıyor. Ziraat odaları fındık üreticilerine fındık fiyatlarıyla ilgili yapılan her tahmine inanılması gerektiğini ve bu konuda çıkan haberlerin kaynaklarının iyi araştırılması gerektiğini ifade ediyor.
 
Fındık fiyatlarının kötü niyetle düşeceğini söyleyen ve bu sebeple fındıktaki arz/talep ilişkisini
bozan art niyetli kesimlere karşı dikkatli olunması gerekiyor.
 
Fındık fiyatlarında STB (Sakarya Ticaret Borsası) kabuklu ve iç fındık fiyatlarına bakacak olursak, STB’de iç fındığın kilogram fiyatı son olarak 20,66 liradan işlem görüyor.
 
STB’de kabuklu fındığın fiyatı son olarak 9,75 liradan işlem görüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol