kapat ikonu

Fındık alımları başladı

Toprak Mahsulleri Ofisi, Ordu'da fındık alımına başladı. Fındık üreticileri ise hem ürünlerini satıyor hem de memnuniyetlerini dile getiriyor.

  • Emlak
  • 01 Kasım 2018 13:44
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan takvim doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Ordu'da fındık alımına başladığını duyurdu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı takvim kapsamında hazırlıklarını tamamlayan TMO’nun Ordu'da fındık alımına başladığı açıklandı. TMO tarafından sanayi bölgesinde tutulan bir depoda belirlenen ürün ve fiyatlardan alımlar gerçekleşiyor. Depoyu gezerek bilgi edinen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, üreticiler tarafından TMO’ya yoğun ilgi olduğunu bildirdi. Alımlar için randevuların 17 Kasım’a kadar dolu olduğunu aktaran Akarsu, ilk gün olmasına rağmen herhangi bir sorun çıkmadığını ifade ederek, bunu da TMO’nun tecrübesine bağladı.
 
Fındık alımları başladı-1
 
TMO KİRALADIĞI DEPODA FINDIK ALIMLARINI GERÇEKLEŞTİRİYOR
 
TMO’nun, Altınordu ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi'nde kiraladığı depoda randevu alan üreticilerden levant kalite fındığın kilogramını 14, Giresun kalite fındığın kilogramını 14,5, sivri ve diğer kalite fındığın kilogramını ise 13 liradan aldığı belirtildi.
 
TMO’YA YOĞUN İLGİ
 
TMO'nun alım yaptığı depoyu ziyaret eden Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, buradaki çalışmalar hakkında da bilgi edindi. Burada gazetecilere de açıklamalarda bulunan Akarsu, bugünden itibaren Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındık piyasasına girerek alım yapmaya başladığını ifade etti. Akarsu, ilk gün TMO'ya fındığını vermek isteyen onlarca üretici bulunduğunu belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisine yoğun ilgi olduğunu vurguladı.
 
Fındık alımları başladı-2
 
17 KASIM’A KADAR RANDEVULAR DOLU
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından ürününü bekleten üreticilerin bu süreçten memnun olduğunu ifade eden Akarsu, 17 Kasım'a kadar randevuların dolu olduğunu kaydetti.
 
TMO TECRÜBESİNİ GÖSTERDİ
 
Akarsu, fındık alımlarının sorunsuz başladığına işaret ederek, ilk gün olmasına rağmen alım noktasında herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı belirtti. Her şeyin profesyonel şekilde yürütüldüğünü ifade eden Akarsu, TMO’nun bu konudaki tecrübesini bir kez daha gösterdiğini vurguladı.
 
FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR
 
Selami Akarsu, sözlerini bitirirken TMO'nun alım yapmasıyla serbest piyasada belirlenen fiyatların daha da artmasını beklediklerini kaydetti.
 
Fındık alımları başladı-3
 
ÜRETİCİLER MEMNUN
 
Üreticilerden Ahmet Yeni, TMO'nun deposuna sabah saatlerinde gelerek, yaklaşık 2 ton fındık getirdi. Yeni, fiyatların daha yüksek olmasından dolayı burayı tercih ettiğini ifade ederek, bu konuda memnuniyetini dile getirdi.
 
Bir başka üretici Selim Ak ise TMO'nun fiyat açıklamasından sonra serbest piyasada da fiyatların arttığına dikkati çekti. Ak, 1 Kasım’dan itibaren Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi fındık almaya başladığını anımsattı. Fındık üreticilerine hayırlı olması temennisinde de bulunan Ak, yaklaşık 3 ton fındığını TMO’ya verdikten sonra yetkililere teşekkür etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol