kapat ikonu

Findeks Risk Raporuna İtiraz Yapılabilir Mi?

Kredi verme olasılığını yakından etkileyen Findeks risk raporuna itiraz etme hakkı tanınıyor.

  • Kredi
  • 01 Nisan 2019 14:54
Bankalar kredi notu çerçevesinde olumsuz yanıt aldıklarında çeşitli mağduriyetler yaşanmasına sebep oluyorlar. Ancak kişilerin daha önceki banka ödemeleri ve borçlanmalarına bakarak kendilerini de garanti altına almak istedikleri için kredi notu sistemini kullanıyorlar. Kredi notundan dolayı kaynaklanan mağduriyetlerin büyük bir çoğunluğu genel olarak kişilerin kendi davranışlarından kaynaklanıyor. Ancak zaman zaman bankaların sebep olduğu aksaklıklarda kredi notunu ve dolayısıyla risk raporunu etkilediği için tüketicilere incelenmek üzere her zaman itirazda bulunma hakkı veriliyor.
 
Kredi notunun hesaplanması sırasında yapılan hatalar kişilere mağduriyet olarak geri döndüğü için için Findeks Risk Raporu üzerinden nasıl bir itirazın gerçekleştirileceğinin bilinmesi gerekiyor.
 
Findeks Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?
 
Kişiler incelemelerinde kredi notlarının normalden daha düşük olduğunu görebilirler. Bu durumda kredi kayıt bürolarına gerekli itirazların yapılması gerekir. Bu süreç kişilerin çalıştıkları bankalar aracılığı ile de yapılabilir. Banka bu konuda genellikle bir itiraz dilekçesi hazırlamaktadır. Dilekçeye verilen cevaba göre bir üst merciiye başvuru gerçekleştirilebilir. Gerekli itiraz formunun doldurulmasının ardından itiraz süreci başlayacaktır.
 
Gerekli itirazları gerçekleştirdikten sonra başvurunun ne aşamada olduğu zaman zaman sorgulanabilir. Sorgulama kısmına raporlarla birlikte kişilere verilen referans numarasını girerek sorgulama işlemini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Başvuru itirazından beklenilen sonuç alınmadığı takdirde daha etkili olması açısından kredi kayıt bürolarına direkt olarak yazılacak dilekçe ile yeni bir süreç başlatabilirsiniz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol