kapat ikonu

Findeks kredi notu yükseltme yöntemleri nelerdir?

Kredi notu kavramının ne olduğunu ve ne işe yaradığını açıkladıktan sonra sizlere kredi notu yükseltme tekniklerinden söz edeceğiz.

  • Kredi
  • 09 Mart 2017 12:00
  • Son Güncelleme: 09 Mart 2017 12:26

Kredi notunun ne işe yaradığını ve neden düştüğünü bilmeden kredi notunu yükseltmek için doğru adımlar atmanız mümkün değil. Peki kredi notu yükseltme yöntemleri nelerdir? İşte en kısa sürede kredi notu yükseltme teknikleri…

- 1. Yöntem:İlk etapta geçmişe dönük tüm kredi kartı borçlarını kapatmalısınız. Yani tüm borçları ödemiş olarak en az 1 ay beklemelisiniz. Bu 1 ayın ardından findeks kredi notu sistemini kullanarak kredi notunuzu güncelleyin. Dolayısıyla kredi notunuzun en güncel halini bu süre zarfında kolayca öğrenebilirsiniz. Bunlara ilaveten varsa ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi borçlarını ödeyin. Çünkü kredi ödemelerinin kredi notu üzerinde önemli bir etkisi var.

- 2. Yöntem: Mevduat hesaplarınız aracılığıyla EFT ve havale gibi işlemler yapmaya gayret gösterin. Gerekirse tüm işlemlerinizi internet bankacılığı kullanarak yapmaya çalışın. Elinizde nakit para varsa vadeli hesap açarak bu parayı orada tutun. Bu yöntem kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. 1.000 TL’de olsa vadeli hesapta bekleterek kredi notunuzla ilgili olumlu sinyaller alabilirsiniz.

- 3. Yöntem: Mevcut kredi kartlarınızın her biri için ayrı ayrı limit arttırma talebinde bulunun. Dolayısıyla hem kart limitiniz yükselecek hem de kredi notunuzu olumlu seviyede ilerleyecektir.

- 4. Yöntem: Birkaç farklı bankaya giderek kredi kartı başvurusu yapın. Kredi kartının limiti bu noktada önemli değil. Ne kadar borçsuz ve aktif kredi kartınız olursa kredi notunuz o kadar yüksek olur. Kredi kartlarını gündelik ihtiyaçlarınız için kullanın ve son ödeme tarihi gelmeden borcun tamamını kapatın.

- 5. Yöntem: Mevcut kullanmakta olduğunuz kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı verin. Cep telefonu, su, elektrik, doğalgaz ve internet faturalarınızı ödeme talimatı ile ödeyerek kredi notunuzun kısa sürede yükselmesine olanak sağlayabilirsiniz

Tüm bu işlemleri kredi notunuzun durumuna göre 1 ile 4 ay arasında sürdürebilirsiniz. En fazla 6 aylık bir çalışmanın sonucunda kredi notu puanınız 1800 seviyelerini bulabilir. Her ayın ilk gününde findeks sistemi üzerinden 4 TL ödeyerek güncel kredi notunuzu takip edebilirsiniz.

Bankalar, kredi notu iyi seviyelerde olmayan kişilerin hem kredi kartı hem de ihtiyaç kredisi başvurularını geri çevirir. Bu nedenle her zaman bankalara ihtiyacınız olabileceğini düşünerek hareket etmelisiniz. Aksi takdirde sıcak paraya ihtiyacınız olduğunda bankaları yanınızda bulamazsınız.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol