kapat ikonu

Findeks kredi notu sorgulaması nasıl yapılır?

Bankalarda kredi başvurularında sık sık karşımıza çıkan Findeks kredi notu nedir? Nasıl öğrenilir? Findeks kredi notunun yüksekliği ne gibi faydalar sağlar?

  • Kredi
  • 24 Şubat 2016 16:54
  • Son Güncelleme: 19 Nisan 2017 17:34
Bankalardan kredi çekebilmeniz için Findeks kredi notunuz çok büyük önem taşır. Findeks kredi notunuz yüksek ise her bankadan istediğiniz miktarda kredi çekebilme avantajına sahip olursunuz. Ancak Findeks kredi notunuz düşükse ya size özel geliştirilen zorlayıcı paketlerle kredi çekebilirsiniz ya da notunuzun düşüklüğünü gerekçe göstererek bankalar size kredi vermez.

 

Findeks kredi notu nedir?

 
Findeks kredi notu bir kişinin finansal tarihini ve bankalar ile olan ilişkilerinin sayısal özeti olarak kabul edilebilir. Kredilerin zamanında ödenmesi durumu, kredi kartı borçlarının zamanında kapatılması, düzenli finansal işlemler yapılması gibi durumlarda Findeks kredi notu yüksek olur. Ancak kredi kartı ve kredi ödemelerini zamanında yapmayan bireylerin kredi notu düşüktür. Kredi düşük notu olan bireylerin de bankalardan herhangi bir ihtiyaç için nakit para çekmesi çok zordur.

 

Findeks kredi notu nasıl yükseltilir?

 
Findeks kredi notu her ayın 1’i ile 5’i arasında sürekli güncellenmektedir. Eğer ki banka ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yaparsanız, çektiğiniz kredilerin taksitlerini zamanında öderseniz, maaşınızı bir banka hesabı üzerinden alırsanız ve küçük de olsa finansal işlemlerinizi düzenli olarak bankalar aracılığıyla yaparsanız Findeks kredi notunuz da yükselecektir.
 
Findeks kredi notunu yükseltmek isteyenler bankalarla olan ilişkilerini belirli bir düzene oturtmalıdır. İstikrarlı olunmazsa notun yükselmesi mümkün değildir. Ancak burada sadece iyi ilişkiler kurmaktan değil düzenli olmaktan da bahsediliyor. Bazı kişiler hiçbir işlemlerini banka üzerinden yapmadıkları için kredi notu sorgulaması yaptıklarında kredi notları düşük çıkabiliyor. Bireyler bu tip duruma anlam vermeiyorlar. Sadece kötü bir geçmişin olmaması değil iyi bir geçmişin var olması gerekliliği burada kendini gösteriyor. Hayatınız boyunca hiçbir bankadan kredi almamışsanız, hayatınız boyunca banka ve kredi kartı kullanmamışsanız, maaşınızı banka hesabınız üzerinden almıyorsanız sizin de Findeks kredi notunuz çok düşük çıkacaktır ve bankalardan kredi çekmeniz zorlaşacaktır.

 

Findeks kredi notu nasıl öğrenilir?

 
Findeks’n kendi sitesi üzerinden belirli bir ücret karşılığında sizler de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer ki bu işlem için bir ücret ödemek istemiyorsanız kredi başvurusunda bulunmayı düşündüğünüz bir bankaya giderek sizin için kredi notunuzu sorgulamasını isteyebilirsiniz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol