kapat ikonu

Findeks kredi notu ne işe yarar?

Son zamanlarda Findeks Kredi Notu kavramı oldukça cazip hale geldi. Kredi notunu yüksek seviyede tutmak için çaba sarf ediyoruz. Bu nedenle sürekli kredi notu sorgulama, ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemleri arıyoruz.

  • Kredi
  • 23 Mart 2017 11:31

Banka kredisi alabilmemiz için en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında kredi notu geliyor. Bu durum sadece bankalarla sınırlı değil. Günümüzde pek çok firma kredi puanına dikkat ediyor.

Mesela büyük şirketler ve diğer finansal kuruluşlar da kredi notunu ön planda tutmaya başladı. Artık şirketler herhangi bir sözleşmeyi imzalamadan önce karşılıklı olarak kredi notunu inceliyor. Kredi notu istenilen seviyede olmayan bir firma ile kimse iş yapmak istemiyor. Dolayısıyla kredi notu kavramı özellikle son birkaç yılda çok cazip hale geldi.

Hal böyle olunca pek çok kişi kredi notunu öğrenmek çaba sarf ediyor. Bu haberimizde kredi notu hakkında merak edilen tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Kredi notunu yüksek tutmak gerekiyor

Kredi notu yüksek seviyede olanlar bankaların kapısını çaldığında dilediği limitte kredi alabiliyor. Üstüne üstlük bu kişiler bankaların düşük faiz uygulamasından da faydalanabiliyor. Kredi notu istenilen seviyede olmayanlar ise kredi alamıyor. Alsalar bile hem düşük limit hem de yüksek faiz uygulamasına takılıyor. Bu sebepten ötürü tüm müşteriler kredi notunun yüksek olmasını istiyor.

Findeks kredi notu değerlendirme tablosu

Findeks, insanların kredi notunu değerlendirirken 5 farklı kategoriye ayırıyor. Bu kategorilere bakarak riskli grupta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Şimdi sizlerle 0 ile 1900 puan arasındaki grupları tek tek ele alalım.

- 1. Grup; en riskli gruptur. Kredi puanı 0 ile 799 aralığında olanlar bu grupta yer alır.

- 2. Grup; orta riskli gruptur. Kredi puanı 800 ile 1299 aralığında olanlar bu grupta yer alır.

- 3. Grup; az riskli gruptur. Kredi puanı 1300 ile 1499 aralığında olanlar bu grupta yer alır.

- 4. Grup; iyi olanların olduğu gruptur. Kredi puanı 1500 ile 1699 aralığında olanlar bu grupta yer alır

- 5. Grup; çok iyilerin olduğu gruptur. Kredi puanı 1700 ile 1900 aralığında olanlar bu grupta yer alır.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol