kapat ikonu

Finans sektörü doğru araçlarla desteklenmeli

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, finans sektörünün doğru araçlarla desteklenmesi gerektiğini savundu.

CerModern'de düzenlenen "TÜSİAD YİK Toplantısı"nda konuşan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan, son 6 ayda Türk ekonomisinin zor bir dönem geçirdiğini ifade etti.
 
ORTA VE UZUN VADEDE PLANLAR YAPILMASI GEREKİYOR
 
Özilhan, Türkiye ekonomisinin en temel sorununun tasarruf açığı olduğunu öne sürerek, bunu azaltmanın zorluğuna işaret etti. Türk vatandaşının gelirinin, yüksek gelirli ülkelere göre yükseltilmesi ve refah payının artırılması gerektiğinin altını çizen Özilhan, döviz krizindeki acil sorunun üstesinden gelindiğine göre, bu konuya odaklanılmasını isteyerek, orta ve uzun vadede planlar yapılması gerektiğini vurguladı.
 
GEÇMİŞTEKİ YANLIŞ KARARLARIN BEDELİ ÖDENDİ
 
Özilhan, geçmişteki birtakım yanlış kararların bedelinin ödendiğini anımsatarak, yüksek faiz oranlarının reel sektörün kredi kullanımını sınırladığına dikkati çekti. Finans sektörünün doğru araçlarla desteklenmesinin gündeme alınması gerektiğini dile getiren Özilhan, reel sektör ve bankacılık sektörünün bir sarmal hâlinde aşağı çekilmesinin önlenmesi gerektiğini aktardı.
 
SAĞLIKLI BÜYÜME ÜRETİMDEN GEÇER
 
Belli bir süre için büyüme hızında sert bir düşüşün kaçınılmaz göründüğünü kaydeden Özilhan, bundan sonra ekonominin sağlıklı bir büyüme patikasına girmesinin önemli olduğunu söyleyerek, sağlıklı büyümenin üretimden geçtiğini hatırlattı. Özilhan, üretimde oluşturulan katma değeri artırmadan istikrarlı bir büyüme olamayacağını ileri sürerek, sadece sanayide değil, tarımda da katma değerin artırılması gerektiğini anlattı.
 
SANAYİ VE TARIM OLMADAN SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME OLAMAZ
 
Özilhan, tarımın ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, sanayi ve tarımın oluşturduğu katma değeri artırmadan büyümenin sürdürülebilir olamayacağını açıkladı. Her şeyden önce sanayi, tarım ve hizmetlerde teknolojideki gelişmelerden yararlanarak, süreç ve ürün iyileştirmesi ve yenileştirmesinin yapılması gerektiğini bildiren Özilhan, verimlilik artışının bu şekilde yakalanacağından bahsetti.
 
KAYNAKLAR AR-GE’YE AYRILMALI
 
Projelerin bir plana göre ve finansmanı düşünülerek yapılması gerektiği bilgisini paylaşan Özilhan, projelerin gözden geçirilip verimsiz olanların iptal edilmesini istedi. Özilhan, verimsiz projelerde ısrar edilmesinin, kaynak israfı olarak gördüğünü duyurarak, kaynakların verimsiz projelere değil, Ar-Ge harcamalarına yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
TÜRKİYE’Yİ İTHAL TEKNOLOJİLERDEN KURTARACAK EĞİTİME GEÇİLMESİ ŞART!
 
Özilhan, ekonomideki yapısal dönüşümü gerçekleştirmede en kritik faktörün eğitim reformu olduğunu ileri sürerek, artık tüm üretim süreçlerinin mutlaka belli derecede dijital teknolojileri kullanma becerisi gerektirdiğini hatırlattı. Özilhan, bu tarz ekipmanları kullanabilecek ve Türkiye’yi ithal teknolojilere bağımlı olmaktan kurtaracak, eğitim anlayışına geçilmesinin şart olduğunu belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol