kapat ikonu

Filipinler Atak'ı bekliyor

Taarruz helikopteri ihtiyacını Atak ile karşılayacak olan Filipinler, yeni helikopterlerine 2019’da kavuşmayı istiyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen, Filipinler'in taarruz helikopteri ihtiyacını genel maksat helikopterini silahlandırarak karşılamak üzere yola çıktığını ve bir süredir bu amaçla arayışta olduğunu anlatarak, bu arayışların pilotların Türkiye’deki uçuşu sonrasında, sınıfının en iyisi durumundaki Atak ile sonlandığını ifade etti.
 
ATAK’IN GERÇEK BİR TAARRUZ HELİKOPTERİ OLDUĞUNU ANLADILAR
 
Özmen, Filipinler'in bu arayışından haberdar olduklarında yetkilileri Türkiye'ye davet ettiklerini dile getirerek, bölgede katıldıkları fuarlarda bir araya geldiklerini ve Filipinli pilotların mayıs ayında Atak ile uçuş yaptıklarını bildirdi. Filipinli pilotların, Atak ile uçtuklarında gerçek bir taarruz helikopterinde olduklarını anladıklarını vurgulayan Özmen, Atak'ı diğer helikopterlerle karşılaştırdıklarında çok üstün bulduklarını söyledi.
 
FİLİPİNLİLERİN ATAK’I SEÇMESİNDEKİ NEDENLER
 
Özmen, çok kısa süre içinde taarruz helikopteri almaya ve Atak helikopterini seçmeye karar verdiklerine işaret ederek, sürecin çok hızlı geliştiğini, Pakistan'ın çok zorlu bir süreçle Atak helikopterini seçmesinin, Türkiye'deki operasyon başarısının, bölge ülkelerine yönelik izlenen pazarlama faaliyetlerinin önemli rol oynadığını savundu.
 
SSB DESTEĞİYLE GÖRÜŞMELER HIZLANDI
 
Gelinen noktada Atak'ın Filipinler'e satışı için devletten devlete Savunma Sanayisi İşbirliği Mutabakat Muhtırası'na ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Özmen, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) desteğiyle bu sürecin hızlandığını ve bizzat SSB Başkanı İsmail Demir tarafından muhtıranın imzalandığını kaydetti.
 
DEVLETTEN DEVLETE SATIŞ YOLU AÇILDI
 
Özmen, bu imzayla Atak başta olmak üzere devletten devlete satış, teknoloji transferi, karşılıklı iş birliği, sanayileşme konularında katkı yaratacak yolların açıldığını bildirerek, Atak'ta gelinen noktada Filipinler’in de buna yasal olarak ihtiyaç duyduğunu hatırlattı. İmzanın hemen ardından sözleşme görüşmelerine yönelik teknik ve idari toplantılara başlandığını açıklayan Özmen, yapılan ilk toplantıyı sözleşme görüşmelerinin birinci safhası olduğunu aktardı.
 
1 SENEDEN KISA SÜREDE SONUÇ ALINDI
 
1 seneden kısa sürede Pakistan'ın ardından Filipinler'in Atak'ın satışı için en ciddi müşteri hâline geldiğini anlatan Tamer Özmen, bunun önemli bir başarı olduğunun altını çizerek, mutabakat metninin imzalanmasının hemen ardından gerçekleştirdikleri teknik ve idari toplantılarda kontrata yönelik takvimin de nasıl işleyeceğini görüştüklerini vurguladı.
 
GELECEK SENE ATAK’IN İLK TESLİMATI YAPILACAK
 
Özmen, talepleri doğrultusunda süreci hızlandırabilecek altyapının oluşturulduğunu ifade ederek, sözleşme görüşmelerinin 2019'un ilk çeyreğinde tamamlanmasının hedeflendiğini duyurdu. İşin doğası ve uluslararası mevcut usuller gereği rutin bir ihraç müsaadesi sürecinin de olacağını bildiren Özmen, mümkün olması hâlinde gelecek sene içinde Atak'ın ilk teslimatının yapılacağını açıkladı.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol