kapat ikonu

FİKKO'da sıkı duruşa devam edilecek

FİKKO toplantısı dün Bakan Albayrak başkanlığında gerçekleşirken, toplantı sonrası yapılan açıklamada para ve maliye politikasında sıkı duruşa devam edileceği vurgulandı.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) toplantısı dün Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, para ve maliye politikasında sıkı duruşa devam edileceği aktarıldı.
 
Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) toplantısının dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında gerçekleştiği duyuruldu. Toplantının ardından bakanlıktan yazılı bir açıklama da yapıldı. Açıklamada, para ve maliye politikasında sıkı duruşa devam edileceği sinyali verildi.
 
FİRMALARIN FİNANSMANA ERİŞİMİ VE KUR RİSKLERİNİN YÖNETİLMESİ GÖRÜŞÜLDÜ
 
Toplantıda ekonomik dengelenme sürecinin özellikle iş gücü piyasasına etkisi ve bu kapsamda istihdama yönelik tedbirlerin ele alındığına dikkati çekilirken, reel sektör firmalarının finansmana erişimi ve kur risklerinin yönetilmesinin de toplantıda görüşülen maddeler arasında yer aldığı belirtildi. Yapılan açıklamada ayrıca, bankaların sermaye ve likidite yeterlilikleri başta olmak üzere mali bünye değerlendirme çalışmalarının görüşüldüğü kaydedildi.
 
YURT İÇİ TÜREV PİYASALARIN GELİŞTİRİLMESİ MASAYA YATIRILDI
 
Küresel finansal piyasalardaki gelişmeler ile bunların Türkiye finansal ve reel sektörüne etkileri ile bu çerçevede alınmakta olan tedbirlerin değerlendirildiği bildirilirken, yurt içi türev piyasaların geliştirilmesi ve derinleştirilmesinin de masaya yatırıldığı açıklandı.
 
Politika yapım sürecinin desteklenmesi için finansal verilerin kalitesinin artırılması ile ihracatı destekleyici teşvik mekanizmalarının ele alındığı hatırlatılırken, bu doğrultuda uygulanabilecek ilave tedbirler ve düzenleme önerilerinin değerlendirildiği ifade edildi. Para/maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceğinin altı çizilirken, Yeni Ekonomi Programı (YEP) eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceği anımsatıldı.
 
Toplantıda, küresel finansal piyasalardaki gelişmeler ile bunların ülkemiz finansal ve reel sektörüne etkileri ve bu çerçevede alınmakta olan tedbirler, reel sektör firmalarının finansmana erişimi ve kur risklerinin yönetilmesi, yeni Ekonomi Programı’nda ilan edilen ülkemiz finansal mimarisinin yenilenmesi, politika yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla finansal verilerin kalitesinin artırılması, ihracatı destekleyici teşvik mekanizmaları, ekonomik dengelenme sürecinin özellikle işgücü piyasasına etkisi ve bu kapsamda istihdama yönelik tedbirler, yurt içi türev piyasaların geliştirilmesi ve derinleştirilmesi, bankaların sermaye ve likidite yeterlilikleri başta olmak üzere mali bünye değerlendirme çalışmaları, konularında üye kurumlar tarafından sürdürülen çalışmalar ayrıntılı bir şekilde ele alınırken, uygulanabilecek ilave tedbirler ve düzenleme önerilerinin değerlendirildiğine işaret edildi.
 
Özellikle, para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceğinden bahsedilirken, Yeni Ekonomi Programı (YEP) eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceği dile getirildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol