kapat ikonu

FETÖ’den ihraç edilenler dikkat! Bunu yapanlar görevine dönebilecek

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamudan atılanlar tek bir şartla geri dönebilecek. İşte 97 bin kişiyi ilgilendiren karar…

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamudan ihraç edilen yaklaşık 97 bin kişi için harekete geçti. OHAL Komisyonu’ndan temiz kağıdı alan herkes görevine iade edilecek.

FETÖ opersyonları kapsamında şu ana kadar 97 bin kişi ihraç edildi. Bu kişiler kurulacak olan OHAL Komisyonu’ndan temiz kağıdı aldığı takdirde görevine geri dönebilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, OHAL Komisyonu’nun çalışmalarını hızlandırmasına ilişkin talimat verdi. İlgili komisyona 7 üye ataması bu hafta içinde tamamlanacak. 15 Temmuz sonrasında ihraç edilen tüm personelin talepleri 16 Nisan öncesinde alınmaya başlanacak. Yapılacak olan detaylı incelemenin ardından temiz kağıdı alanlar görevine dönebilecek. Başta istihbarat birimleri olmak üzere tüm kurumların OHAL Komisyonu’nun istediği belgeleri verme yükümlülüğü bulunuyor.

15 Temmuz’dan sonra inceleme başladı

15 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla hükümet tüm kamu ve kamu kurumlarında inceleme başlattı. Operasyonlar Türkiye’nin dört bir tarafında yapıldı ve yaklaşık 97 bin kişi kamudan ihraç edildi. Bunlara arasında herhangi bir suçu olmayan kişilerin görevine geri dönebileceği belirtildi. Bunun tek yolu ise OHAL Komisyonu’ndan geçiyor. OHAL Komisyonu’nun yapacağı incelemenin ardından temiz kağıdı alanlar mesleğine dönebilecek. Çalışmaların en kısa sürede başlaması ve 16 Nisan tarihinden önce tamamlanması bekleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol