kapat ikonu

Fenerbahçe ligde de borsada da üzdü

Spor Toto Süper Lig'de geride kalan 15 haftada aldığı kötü sonuçların ardından düşme hattında mücadele veren Fenerbahçe, geçen ay Borsa İstanbul’da en kötü performans gösteren spor şirketi olarak öne çıktı.

"Dört Büyükler" olarak bilinen Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor arasından Borsa İstanbul’da en fazla yatırımcısını sevindiren şirket Beşiktaş olurken, Spor Toto Süper Lig'de aldığı başarısız sonuçların ardından küme düşme hattına kadar gerileyen Fenerbahçe, belirtilen dönemde Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasında da en başarısız performansı gösterdi.
 
FENERBAHÇE HEM LİGDE HEM DE BORSADA KAYBEDİYOR
 
‘’Dört büyükler’’ arasında Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar ile Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ kasım ayı itibarıyla yatırımcısına kazandırırken, Fenerbahçe Futbol AŞ ve Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği ligde olduğu gibi borsa liginde de yatırımcısını üzdü. Fenerbahçe, ligde olduğu gibi borsada da kayıplarına devam ediyor.
 
BEŞİKTAŞ’IN LİGDE VE AVRUPA’DAKİ BAŞARILI SONUÇLARI BORSAYA DA YANSIDI
 
Son derlenen verilere göre, kasım ayında Borsa İstanbul'da spor endeksinin yüzde 0,2 değer kaybettiği bildirildi. Beşiktaş’ın yüzde 4,1 ile belirtilen dönemde yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi olduğu kayıtlara geçerken, siyah-beyazlı ekibin ligde ve Avrupa’da elde ettiği başarılı sonuçların borsadaki performansına da yansıdığı ifade edildi. Galatasaray hisseleri de söz konusu dönemde yüzde 0,8 değer kazandı
 
EN BAŞARISIZI FENERBAHÇE
 
Ligde tarihinin en kötü sezonunu geçirerek taraftarını adeta kanser eden Fenerbahçe ise bu başarısızlığını borsada da devam ettiriyor. Ligde kümede kalmak için çaba gösteren Fenerbahçe, kasımda Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasında da en başarısız performansı gösteren kulüp olarak yatırımcılarına kaybettirdi. Spor Toto Süper Lig'de Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor'a göre gerilerde kalan sarı-lacivertli ekip, borsada da kasımda yatırımcısına en fazla kaybettiren spor şirketi olarak öne çıktı. Fenerbahçe’nin hisseleri belirtilen dönemde yüzde 4,3 oranında değer kaybı yaşadı.
 
TRABZONSPOR DA YÜZDE 2,2 KAYBETTİRDİ
 
Trabzonspor da yine bu dönemde borsada yatırımcısına yüzde 2,2 kaybettirirken, bordo-mavili ekibin Fenerbahçe'yi yenmesinin ardından kasım ayının son haftasında borsada yatırımcısına yüzde 6,6 kazandırmasına karşın bu durumun hisselerinin aylık bazda yükselmesine yeterli olmadığı görüldü.
 
FENERBAHÇE YILLIK BAZDA DA EN FAZLA KAYBETTİREN ŞİRKET
 
Yılın 11 aylık dönemi değerlendirildiğinde, yatırımcısına en çok kaybettiren spor şirketi yine Fenerbahçe olurken, sarı-lacivertli ekibin hisseleri söz konusu dönemde yüzde 58,3 oranında değer kaybetti. Beşiktaş hisseleri ise yatırımcısına yüzde 56,9 kaybettirirken, Galatasaray yüzde 41,8, Trabzonspor hisseleri de yüzde 41,3 azalış gösterdi. Trabzonspor’un yıllık bazda yatırımcısına en az kaybettiren spor şirketi olduğu belirtildi.
Borsa İstanbul'un en fazla kazandıran takımı belli oldu!Borsa İstanbul'un en fazla kazandıran takımı belli oldu!
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol