kapat ikonu

Fed'in faiz kararı sonrası döviz kurunda son durum ne oldu?

Fed'in 11 yıl sonra bir ilki gerçekleştirerek faizleri çeyrek puan aşağı çekmesi sonrası dolar ve euroda nasıl bir değişim oldu? İşte kurdaki son oranlar...

  • Finans
  • 01 Ağustos 2019 09:51
  • Son Güncelleme: 01 Ağustos 2019 09:57

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 25 baz puanlık faiz indirimi sonrası dolar ve euroda son durum ne oldu? İşte 1 Ağustos 2019 bankalararası piyasada döviz kurlarındaki son durum…

Euro ve dolarda son durum ne?

Fed’in faiz indirimi kararı sonrası dolarda çok önemli bir hareketlenme olmadı. Bankalararası piyasada dolar beklentilere paralel karar sonrası güne 5,57 civarında başladı. Dolar kuru dün gün boyunca 5,56 civarında hareket etmişti.

Fed, dün akşam verdiği kararla, faizi çeyrek puan düşürerek 11 yıl sonra ilk kez indirime gitti. Bu gelişme sonrası euro da 6,15 civarında seyrediyor.

Fed, ekonomistlerin beklentisini boşa çıkarmayarak fonlama oranını yüzde 2,00-2,25 aralığına çekmiş oldu. Uzun zamandır uygulanan sıkı para politikasından bu hamle ile uzaklaşmış olundu. Toplantı metninde faiz indirimine gidilmesinin nedeni olarak ise küresel gelişmeler ve zayıf enflasyon gösterildi.

Powell ne dedi?

Toplantı sonrası konuşan Fed Başkanı Powell, net mesajlar vermedi. Powell, bu hamlenin genişlemeci politikaların başlangıcı olmadığını, ancak faiz indirimlerinin devam edebileceğini söyledi. Ayrıca "Bir daha hiç faiz artırmayacağımızı varsaymayın" ifadelerini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol